Καλώς ήρθατε στο music training forum!

Υπενθυμίζουμε στα μέλη μας (νέα και παλιά) ότι δεν επιτρέπονται οι αντιγραφές και επικολλήσεις κειμένων από άλλες ιστοσελίδες. Τα κείμενα πρέπει να είναι πρωτότυπα (δηλαδή δικά σας) και να μην τα έχετε αναρτήσει ήδη στο Ιντερνετ (σε άλλη ή άλλες ιστοσελίδες, blog, forum κλπ)


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Καλώς ήρθατε στο music training forum!

Υπενθυμίζουμε στα μέλη μας (νέα και παλιά) ότι δεν επιτρέπονται οι αντιγραφές και επικολλήσεις κειμένων από άλλες ιστοσελίδες. Τα κείμενα πρέπει να είναι πρωτότυπα (δηλαδή δικά σας) και να μην τα έχετε αναρτήσει ήδη στο Ιντερνετ (σε άλλη ή άλλες ιστοσελίδες, blog, forum κλπ)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ηλεκτρική κιθάρα (Γενικό)

+6
George AVR
madguitarist
Gibson
LeX
mamy
Deus Delapsus
10 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρική κιθάρα (Γενικό) Empty Ηλεκτρική κιθάρα (Γενικό)

Δημοσίευση από Deus Delapsus Παρ 31 Δεκ 2010, 19:12

Γιατί αρχίσατε ηλεκτρική κιθάρα και όχι κάποιο άλλο όργανο; Τι σας άρεσε; Πώς βρίσκετε το μάθημα; Πώς είναι οι καθηγητές σας;

Αυτές θα είναι μερικές από τις ερωτήσεις που θα ειπωθούν σε αυτό το thread και ότι άλλο προκύψει φυσικά.

Ηλεκτρική κιθάρα άρχισα διότι δεν γινόταν να έχω drums μέσα στο σπίτι Laughing Laughing όχι βέβαια ότι δεν μου αρέσει απλά θα είχαμε κάθε μέρα και απο μια καταγγελία για διαττάραξη Laughing plus οι γονείς θα καταλήγαν σε κάνα ίδρυμα.... Το μάθημα είναι μια χαρά. Χαλαρό ευχάριστο και με πολύ γέλιο.... δύο καθηγητές έχω γνωρίσει μέχρι στιγμής....και οι δύο πολύ καλοί κάνουν ωραίο μάθημα και κυρίως αγαπούν αυτό που κάνουν.
Deus Delapsus
Deus Delapsus
1 αστέρι μέλους (στις 20 δημοσιεύσεις παίρνεις 2 αστέρια)
1 αστέρι μέλους (στις 20 δημοσιεύσεις παίρνεις 2 αστέρια)

Αριθμός μηνυμάτων : 13
Ημερομηνία εγγραφής : 31/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρική κιθάρα (Γενικό) Empty Απ: Ηλεκτρική κιθάρα (Γενικό)

Δημοσίευση από mamy Παρ 31 Δεκ 2010, 19:23

Εισαι πολυ τυχερος--(αντρας εισαι φανταζομαι απο την φωτο)που βρηκες καθηγητη να επικοινωνεις.Καποτε ξεκινησα κι εγω κιθαρα και επεσα σε ενα ουφο-ονοματα δεν λεμε ,οικογενειες δεν θιγουμε-και μου εσπασε τα νευρα..και ετσι εμεινα με το πιανακι μου και την καλη μου δασκαλιτσα

mamy
Κανένα αστέρι μέλους ακόμα (στις 10 δημοσιεύσεις παίρνεις 1 αστέρι)
Κανένα αστέρι μέλους ακόμα (στις 10 δημοσιεύσεις παίρνεις 1 αστέρι)

Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρική κιθάρα (Γενικό) Empty Απ: Ηλεκτρική κιθάρα (Γενικό)

Δημοσίευση από Deus Delapsus Παρ 31 Δεκ 2010, 19:27

Και να μην μπορούσα να συνενοηθώ απλά θα έγραφα τον καθηγητή. Η μουσική ειναι κάτι που με παρασύρει και κάτι που αγαπώ. Δεν θα άφηνα κανένα να μου πάρει κατι που δεν μπορεί να μου δώσει... Έτσι θα προχωρούσα είτε μόνος μου είτε με αλλον καθηγητή.
(Σωστή η παρατήρηση σου αγόρι ειμαι Wink )
Deus Delapsus
Deus Delapsus
1 αστέρι μέλους (στις 20 δημοσιεύσεις παίρνεις 2 αστέρια)
1 αστέρι μέλους (στις 20 δημοσιεύσεις παίρνεις 2 αστέρια)

Αριθμός μηνυμάτων : 13
Ημερομηνία εγγραφής : 31/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρική κιθάρα (Γενικό) Empty Απ: Ηλεκτρική κιθάρα (Γενικό)

Δημοσίευση από LeX Δευ 03 Ιαν 2011, 18:22

Εγώ η μόνη εμπειρία που είχα με κιθάρα ήταν στα 8.. Με πήγαν οι γονείς να κάνω (με το ζόρι) γιατί έκανε και ο ξάδερφος του ξαδέρφου της θείας της κουμπάρας του πεθερού μας ....Οπότε έπρεπε να κάνω και εγώ Laughing .
Ξεκίνησα επομένως με πρώτο κομμάτι το Ζειμπέκικο της Ευδοκίας... (παραγγελιά του παππού)...μόλις το τελειοποίησα, πιάσαμε την Φραγκοσυριανή...
Καταλαβαίνετε πόσο ενθουσιασμένος ήμουν στα 8 να παίζω ρεμπέτικα ε; Τόσο ώστε να παρατήσω το όργανο... Η επιλογή πιστεύω ανήκει αποκλειστικά και μόνο στον μαθητή και αν δεν είναι σε θέση να το γνωρίζει, τότε ας τα δοκιμάσει, αν όχι όλα, τα περισσότερα, μέχρι να δει τι του αρέσει.. Γιατί προσωπικά σ'εμένα είχε σαν αποτέλεσμα να αφήσω όχι μόνο την κιθάρα αλλά και τη μουσική. Τώρα στα γεράματα είπα να ξεκινήσω πάλι με το βιολί..αλλά αγάλι-αγάλι...
LeX
LeX
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 413
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρική κιθάρα (Γενικό) Empty Απ: Ηλεκτρική κιθάρα (Γενικό)

Δημοσίευση από Gibson Δευ 03 Ιαν 2011, 18:26

Προσωπικα ξεκινησα τα βηματα μου στην μουσικη απο πολυ μικρος... θυμαμαι ειχα ζητησει απο τον Santa Claus μια melodica.. υστερα στο δημοτικο ειχα μια καθηγητρια μουσικης που μας ειχε μαθει φλογερα και επειτα στο γυμνασιο ετυχε και βρηκα στην καρτα ηχου μου ενα προγραμμα midi πιανου...εκεινη την περιοδο ψαχνομουν πολυ εντονα με την μουσικη και ειχα καταληξει στην rock (ειχα βλεπεται απο την κοιλια της μανας μου κυριολεκτικα τετοια ακουσματα) και η αγαπη μου για την μουσικη γενικα μετατραπηκε με την σειρα της σε αγαπη και για την ηλ.κιθαρα! ετσι λοιπον ξεκινησα!! Very Happy
Gibson
Gibson
4 αστέρια μέλους (στις 50 δημοσιεύσεις γίνεσαι Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ)
4 αστέρια μέλους (στις 50 δημοσιεύσεις γίνεσαι Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ)

Αριθμός μηνυμάτων : 40
Ημερομηνία εγγραφής : 03/01/2011
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρική κιθάρα (Γενικό) Empty Απ: Ηλεκτρική κιθάρα (Γενικό)

Δημοσίευση από madguitarist Κυρ 09 Ιαν 2011, 12:12

Αφού ασχολήθηκα με διάφορα μουσικά όργανα, κάποια υποχρεωτικά (πιάνο, ταμπουράς), κάποια επιλογής (φλογέρα, τουμπερλέκι) λόγω του ότι πήγα σε Μουσικό Γυμνάσιο και Λύκειο, καταστάλαξα στην ηλ. κιθάρα επηρεασμένος σίγουρα από τα γκρουπάκια που δημιουργούσαν οι συμμαθητές μου στο σχολείο. Η ενασχόληση μου αυτή ωστόσο, μετατράπηκε σε "έρωτα" που κρατάει εδώ και 19 περίπου χρόνια. Οι τεχνικές παιξίματος που μπορώ να αναπτύξω στην ηλ. κιθάρα, καθώς και τα ηχοχρώματα και τα εφέ που έχει την έκαναν το αγαπημένο μου μουσικό όργανο. Είμαι επίσης πολύ τυχερός που έχω έναν καθηγητή ο οποίος και αγαπάει αυτό που κάνει, και ευχάριστος τύπος είναι, και ξέρει να σου μεταδώσει απλά και κατανοητά τις απαιτούμενες γνώσεις.

madguitarist
Κανένα αστέρι μέλους ακόμα (στις 10 δημοσιεύσεις παίρνεις 1 αστέρι)
Κανένα αστέρι μέλους ακόμα (στις 10 δημοσιεύσεις παίρνεις 1 αστέρι)

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 09/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρική κιθάρα (Γενικό) Empty Απ: Ηλεκτρική κιθάρα (Γενικό)

Δημοσίευση από Gibson Δευ 10 Ιαν 2011, 22:05

madguitarist έγραψε: Είμαι επίσης πολύ τυχερός που έχω έναν καθηγητή ο οποίος και αγαπάει αυτό που κάνει, και ευχάριστος τύπος είναι, και ξέρει να σου μεταδώσει απλά και κατανοητά τις απαιτούμενες γνώσεις.

Για καθε μαθητευομενο μαθητη ειναι τυχη να εχει τετοιους καθηγητες...αν και θελω να πιστευω πως το μεγαλυτερο μερος των καθηγητων μουσικης ειναι ετσι...

Και οντος φιλε μου...ειναι ερωτας η ατιμη!!! Embarassed αν και για καθε μουσικο το οργανο του ειναι ερωτας εδω που τα λεμε! cheers
Gibson
Gibson
4 αστέρια μέλους (στις 50 δημοσιεύσεις γίνεσαι Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ)
4 αστέρια μέλους (στις 50 δημοσιεύσεις γίνεσαι Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ)

Αριθμός μηνυμάτων : 40
Ημερομηνία εγγραφής : 03/01/2011
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρική κιθάρα (Γενικό) Empty Απ: Ηλεκτρική κιθάρα (Γενικό)

Δημοσίευση από George AVR Παρ 14 Ιαν 2011, 23:02

Καλησπέρα, κι εγω που λετε αρχισα να παίζω κιθάρα λιγο παράδοξα. Ημασταν στο γυμνασιο τρεις φίλοι και είχαμε τη φαεινή ιδέα να φτιάξουμε ενα συγκρότημα, ο ένας λοιπον επαιζε λιγο τυμπανα, άλλος θα τραγουδαγε αλλα δεν υπήρχε κιθαρίστας. Εγω έπαιζα πιάνο αλλα τοτε αποφασίσαμε πως θελαμε κιθαρα για να παίζουμε "ροκ" What a Face (φυσικά δεν ξέραμε τί ήταν το ηλ. μπάσσο και οτι χρειαζόμασταν κι απο αυτό). Ετσι πήγα μια μερα σπιτι και είπα στον πατέρα μου που έπαιζε ερασιτεχνικά κιθάρα, να μου μάθει. Και σιγα-σιγα μπήκε το μικρόβιο. Έβαλα έναν μαγνήτη πανω σε μια ακουστική 12χορδη clown που είχα, μετα απο χαρτζιλικια ήρθε και η πρώτη ηλεκτρική και κάπως έτσι πηγε το πραμα. Παντως το οτι έπαιζα ήδη πιάνο (και πηρα κα το πτυχίο μου) με βοήθησε πσρα πολύ στο να μάθω κιθαρα και αλλα όργανα, και να καταλάβω κατανοήσω καλύτερα τις μουσικές που άκουγα.
George AVR
George AVR
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 53
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010
Τόπος : Νομός Αττικής

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρική κιθάρα (Γενικό) Empty Απ: Ηλεκτρική κιθάρα (Γενικό)

Δημοσίευση από George AVR Παρ 14 Ιαν 2011, 23:05

George AVR έγραψε:Καλησπέρα, κι εγω που λετε αρχισα να παίζω κιθάρα λιγο παράδοξα. Ημασταν στο γυμνασιο τρεις φίλοι και είχαμε τη φαεινή ιδέα να φτιάξουμε ενα συγκρότημα, ο ένας λοιπον επαιζε λιγο τυμπανα, άλλος θα τραγουδαγε αλλα δεν υπήρχε κιθαρίστας. Εγω έπαιζα πιάνο αλλα τοτε αποφασίσαμε πως θελαμε κιθαρα για να παίζουμε "ροκ" What a Face (φυσικά δεν ξέραμε τί ήταν το ηλ. μπάσσο και οτι χρειαζόμασταν κι απο αυτό). Ετσι πήγα μια μερα σπιτι και είπα στον πατέρα μου που έπαιζε ερασιτεχνικά κιθάρα, να μου μάθει. Και σιγα-σιγα μπήκε το μικρόβιο. Έβαλα έναν μαγνήτη πανω σε μια ακουστική 12χορδη clown που είχα, μετα απο χαρτζιλικια ήρθε και η πρώτη ηλεκτρική και κάπως έτσι πηγε το πραμα. Παντως το οτι έπαιζα ήδη πιάνο (και πηρα κα το πτυχίο μου) με βοήθησε πσρα πολύ στο να μάθω κιθαρα και αλλα όργανα, και να καταλάβω κατανοήσω καλύτερα τις μουσικές που άκουγα.

Για την ιστορία παντως αυτό το συγκρότημα δεν έκανε και πολλα πράγματα και οι μισοί σταμάτησαν να ασχολούνται με τη μουσική τελείως, αλλα εμείς τότε το διασκεδάζαμε πολυ!! χεχεχε
George AVR
George AVR
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 53
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010
Τόπος : Νομός Αττικής

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρική κιθάρα (Γενικό) Empty Απ: Ηλεκτρική κιθάρα (Γενικό)

Δημοσίευση από NansiRock Τετ 19 Ιαν 2011, 22:36

παιδια ψαχνω καποιον που να ξερει ηλ. κιθαρα απο ηλικιες 13 εως 18 για να σχηματισω ροκ συγκροτημα. επισης ψαχνω για ντραμς και πλικτρα αν εχετε κανενα υποψη σας. μπορειτε να με βρειτε με ονομα: nasia egw     στο facebook. τραγουδακια θα γραφουμε παρεουλα οταν σχηματισω το συγκροτημα.   
NansiRock
NansiRock
Κανένα αστέρι μέλους ακόμα (στις 10 δημοσιεύσεις παίρνεις 1 αστέρι)
Κανένα αστέρι μέλους ακόμα (στις 10 δημοσιεύσεις παίρνεις 1 αστέρι)

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 19/01/2011
Ηλικία : 26

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρική κιθάρα (Γενικό) Empty Απ: Ηλεκτρική κιθάρα (Γενικό)

Δημοσίευση από melos Τετ 19 Ιαν 2011, 23:14

NansiRock έγραψε:παιδια ψαχνω καποιον που να ξερει ηλ. κιθαρα απο ηλικιες 13 εως 18 για να σχηματισω ροκ συγκροτημα. επισης ψαχνω για ντραμς και πλικτρα αν εχετε κανενα υποψη σας. μπορειτε να με βρειτε με ονομα: nasia egw στο facebook. τραγουδακια θα γραφουμε παρεουλα οταν σχηματισω το συγκροτημα.
Φτιάξε και μια αγγελία και στείλτη με email στον Admin του φόρουμ να στη δημοσιεύσει στις Μουσικές Αγγελίες>>>Αναζητήσεις συνεργασίας με μουσικούς, στιχουργούς, συνθέτες. Το email του Admin είναι musictraining.gr@gmail.com
melos
melos
Κανένα αστέρι μέλους ακόμα (στις 10 δημοσιεύσεις παίρνεις 1 αστέρι)
Κανένα αστέρι μέλους ακόμα (στις 10 δημοσιεύσεις παίρνεις 1 αστέρι)

Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 28/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρική κιθάρα (Γενικό) Empty Απ: Ηλεκτρική κιθάρα (Γενικό)

Δημοσίευση από NansiRock Τετ 26 Ιαν 2011, 16:36

Ευχαριστώ. Θα το είχα κάνει πιο πριν, αλλά νόμιζα ότι ήταν μόνο για επαγκελματικά ζητήματα.
NansiRock
NansiRock
Κανένα αστέρι μέλους ακόμα (στις 10 δημοσιεύσεις παίρνεις 1 αστέρι)
Κανένα αστέρι μέλους ακόμα (στις 10 δημοσιεύσεις παίρνεις 1 αστέρι)

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 19/01/2011
Ηλικία : 26

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρική κιθάρα (Γενικό) Empty Απ: Ηλεκτρική κιθάρα (Γενικό)

Δημοσίευση από BosstoN Σαβ 28 Μάης 2011, 00:29

Ηλεκτρική κιθάρα = Ροκ

Δεν θέλει άλλη εξήγηση..
Πάθος + Ένταση + Δύναμη Twisted Evil

BosstoN
Κανένα αστέρι μέλους ακόμα (στις 10 δημοσιεύσεις παίρνεις 1 αστέρι)
Κανένα αστέρι μέλους ακόμα (στις 10 δημοσιεύσεις παίρνεις 1 αστέρι)

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 28/05/2011
Ηλικία : 36
Τόπος : Αθήνα

http://www.shoutgap.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηλεκτρική κιθάρα (Γενικό) Empty ηλεκτρικη κιθάρα

Δημοσίευση από Γιάννης Τσακ Κυρ 13 Νοε 2011, 19:28

ειχα ξεκινησει πιο παλια. αμα ο δασκαλος δεν εχει ορεξη να σου μαθει ειναι χαμενοσ χρονος..δυστυχως δε μπορεσα να συνεχισω αλλα ελπιζω πολυ συντομα να ξαναμπω στο τρυπακι..

Γιάννης Τσακ
Κανένα αστέρι μέλους ακόμα (στις 10 δημοσιεύσεις παίρνεις 1 αστέρι)
Κανένα αστέρι μέλους ακόμα (στις 10 δημοσιεύσεις παίρνεις 1 αστέρι)

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 13/11/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης