Καλώς ήρθατε στο music training forum!

Υπενθυμίζουμε στα μέλη μας (νέα και παλιά) ότι δεν επιτρέπονται οι αντιγραφές και επικολλήσεις κειμένων από άλλες ιστοσελίδες. Τα κείμενα πρέπει να είναι πρωτότυπα (δηλαδή δικά σας) και να μην τα έχετε αναρτήσει ήδη στο Ιντερνετ (σε άλλη ή άλλες ιστοσελίδες, blog, forum κλπ)


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Καλώς ήρθατε στο music training forum!

Υπενθυμίζουμε στα μέλη μας (νέα και παλιά) ότι δεν επιτρέπονται οι αντιγραφές και επικολλήσεις κειμένων από άλλες ιστοσελίδες. Τα κείμενα πρέπει να είναι πρωτότυπα (δηλαδή δικά σας) και να μην τα έχετε αναρτήσει ήδη στο Ιντερνετ (σε άλλη ή άλλες ιστοσελίδες, blog, forum κλπ)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Κιθάρα: Η χαρά της παρέας

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Κιθάρα: Η χαρά της παρέας Empty Κιθάρα: Η χαρά της παρέας

Δημοσίευση από SXEL Δευ 24 Ιαν 2011, 12:54

Ποιός δεν έχει φανταστεί τον εαυτό του παρέα με φίλους του σε μια παραλία και να παίζουν κιθάριτσα, τραγουδώντας και πίνοντας μπύρες;
Η ευκολία που έχει σαν όργανο καθώς μπορείς να το πάρεις μαζί σου ακόμα και στις διακοπές σου, το έχει κάνει αρκετά δημοφιλή ειδικά σε νεαρές ηλικίες.
Η κιθάρα είναι ένα νυκτό έγχορδο όργανο, που ανήκει στην οικογένεια του λαούτου.
Η κλασική κιθάρα έκανε την εμφάνισή της στα μέσα του 18ου αιώνα.
Έχει 6 χορδές, αλλά συναντάμε και πολλές παραλλαγές της με περισσότερες χορδές που παρουσιάζουν ποικιλομορφία ως προς τη μορφολογία τους και τον τρόπο εκτέλεσης των κομματιών.
Είναι από τα πλέον δημοφιλή όργανα καθώς χρησιμοποιείται στα περισσότερα μουσικά είδη από jazz και rock, μέχρι λαϊκή και παραδοσιάκή μουσική.
Μερικά είδη κιθάρας είναι η ακουστική, του flamengo, το μπασοκίθαρο, καθώς και η ηλεκτρική κιθάρα.
SXEL
SXEL
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 270
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κιθάρα: Η χαρά της παρέας Empty Απ: Κιθάρα: Η χαρά της παρέας

Δημοσίευση από Vasilis Δευ 07 Μαρ 2011, 20:31

1.Ποιός δεν έχει φανταστεί τον εαυτό του παρέα με φίλους του σε μια
παραλία και να παίζουν κιθάριτσα, τραγουδώντας και πίνοντας μπύρες;

2.Η
ευκολία που έχει σαν όργανο καθώς μπορείς να το πάρεις μαζί σου ακόμα
και στις διακοπές σου, το έχει κάνει αρκετά δημοφιλή ειδικά σε νεαρές
ηλικίες.

1. Επειδή τυχαίνει να είμαι λίγο μετά τα 40, και λίγο πριν τα 60, αποφεύγω τις μπύρες, και προτιμώ κρασάκι, η και κανά ουζάκι...να προσέχουμε και την σιλουέτα μας..ναι?

2. και όχι μόνο σε νεαρές ηλικίες, αλλά και σε μεγαλύτερες, ( μόνιμη συνιθησμένη ερώτηση φίλων που επισκέπτομαι :Θα φέρεις και το όργανο έτσι ? !!!

πράγματι η κιθάρα δίνει την ευκαιρία σε όλη την παρέα να συμμετέχει τραγουδιστικά ( παρά τα φάλτσα ) και να περάσουν όλοι μια ευτυχισμένη βραδιά η -και γιατί οχι -κάποιο όμορφο κυριακάτικο μεσημέρι. Smile

Vasilis
Κανένα αστέρι μέλους ακόμα (στις 10 δημοσιεύσεις παίρνεις 1 αστέρι)
Κανένα αστέρι μέλους ακόμα (στις 10 δημοσιεύσεις παίρνεις 1 αστέρι)

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 07/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κιθάρα: Η χαρά της παρέας Empty Απ: Κιθάρα: Η χαρά της παρέας

Δημοσίευση από mia kapoia Τρι 08 Μαρ 2011, 10:02

Έχω περάσει τα καλύτερα καλοκαίρια με παρέες, είτε σε παραλίες, είτε σαββατόβραδα στην Πνύκα, με μπύρες συζητήσεις και τραγούδια...τότε ο κιθαρίστας ήταν το κέντρο της παρέας, ο ήρωάς μας...έχω πάρα πολύ καιρό να το κάνω, από τα φοιτητικά ή μεταφοιτητικά μου χρόνια... τί μου θύμισες...
mia kapoia
mia kapoia
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κιθάρα: Η χαρά της παρέας Empty Απ: Κιθάρα: Η χαρά της παρέας

Δημοσίευση από SXEL Τρι 08 Μαρ 2011, 16:21

Επειδή και εγώ έχω πολλά χρόνια να το κάνω, γι'αυτό το θυμήθηκα και είπα να κάνω μια αναφορά.... cheers
SXEL
SXEL
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 270
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κιθάρα: Η χαρά της παρέας Empty Απ: Κιθάρα: Η χαρά της παρέας

Δημοσίευση από Trellopaitho Τετ 09 Μαρ 2011, 21:45

Πιστεύω ότι είναι από τις ωραιότερες στιγμές μιας "συγκέντρωσης" όταν κάποιος που ξέρει έστω και τα βασικά ακόρντα πιάσει μια κιθάρα..
ΌΛοι γίνονται "ένα", αντέχεις ευχάριστα τα φάλτσα του διπλανού σου και περνά η ώρα χωρίς να καταλάβεις τίποτα....
Κατά τη γνώμη μου, το πιο παρεϊστικο όργανο
Trellopaitho
Trellopaitho
3 αστέρια μέλους (στις 40 δημοσιεύσεις παίρνεις 4 αστέρια)
3 αστέρια μέλους (στις 40 δημοσιεύσεις παίρνεις 4 αστέρια)

Αριθμός μηνυμάτων : 37
Ημερομηνία εγγραφής : 20/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης