Καλώς ήρθατε στο music training forum!

Υπενθυμίζουμε στα μέλη μας (νέα και παλιά) ότι δεν επιτρέπονται οι αντιγραφές και επικολλήσεις κειμένων από άλλες ιστοσελίδες. Τα κείμενα πρέπει να είναι πρωτότυπα (δηλαδή δικά σας) και να μην τα έχετε αναρτήσει ήδη στο Ιντερνετ (σε άλλη ή άλλες ιστοσελίδες, blog, forum κλπ)


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Καλώς ήρθατε στο music training forum!

Υπενθυμίζουμε στα μέλη μας (νέα και παλιά) ότι δεν επιτρέπονται οι αντιγραφές και επικολλήσεις κειμένων από άλλες ιστοσελίδες. Τα κείμενα πρέπει να είναι πρωτότυπα (δηλαδή δικά σας) και να μην τα έχετε αναρτήσει ήδη στο Ιντερνετ (σε άλλη ή άλλες ιστοσελίδες, blog, forum κλπ)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ.Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΩΡΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η' ΕΦΙΑΛΤΗΣ;;;

+3
SXEL
mia kapoia
Aria
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ.Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΩΡΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η' ΕΦΙΑΛΤΗΣ;;; Empty ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ.Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΩΡΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η' ΕΦΙΑΛΤΗΣ;;;

Δημοσίευση από Aria Τρι 11 Ιαν 2011, 12:17

Προσωπικά,πιστεύω οτι οι συναυλίες ωφελούν πολύ τον μουσικό,για να δείξει την δουλειά του,για να ξεπεράσει το άγχος του,ίσως και για να αποδείξει στον εαυτό του πόσο αξίζει.Πώς νιώθουμε,όμως,όταν πρόκειται να ανεβούμε στην σκηνή;;;
Είμαστε ήρεμοι και χαλαροί;;;Πιστεύουμε οτι όλα θα πάνε καλά και θα αποθεωθούμε ή είναι η χειρότερη στιγμή της ζωής μας,που ευχόμαστε να περάσει όσο το δυνατόν γρηγορότερα,ενώ ταυτόχρονα μετανιώνουμε που αποφασίσαμε να συμμετάσχουμε;;;Ποιά είναι η γνώμη σας;;;

Aria
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 173
Ημερομηνία εγγραφής : 03/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ.Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΩΡΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η' ΕΦΙΑΛΤΗΣ;;; Empty Απ: ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ.Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΩΡΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η' ΕΦΙΑΛΤΗΣ;;;

Δημοσίευση από mia kapoia Τρι 11 Ιαν 2011, 12:30

Οι συναυλίες είναι ο σκοπός, η κατάληξη της μελέτης και του κόπου του μουσικού, να δείξει τη δουλειά του και να επικοινωνήσει με το κοινό του. Είναι το μεγαλύτερο σχολείο, ο καλύτερος δάσκαλος, χωρίς το άλλοθι της επανάληψης ή της πίστωσης χρόνου, οι συναυλίες είναι εδώ και τώρα...Άγχος σαφώς και υπάρχει, αλλά είναι και η ευκαιρία μας να ξορκίσουμε τον παράγοντα αυτόν, να βρούμε τρόπο να τον ελέγξουμε σε σημεία που να είναι δημιουργικός και όχι ανασταλτικός, να κάνουμε την υπέρβαση, και η στιγμή που έρχεται το χειροκρότημα είναι η καλύτερη ανταμοιβή, η επιβεβαίωση.
Εν ολίγοις οι συναυλίες δεν πρέπει να αποφεύγονται αλλά να επιδιώκονται...
mia kapoia
mia kapoia
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ.Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΩΡΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η' ΕΦΙΑΛΤΗΣ;;; Empty Απ: ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ.Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΩΡΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η' ΕΦΙΑΛΤΗΣ;;;

Δημοσίευση από SXEL Πεμ 13 Ιαν 2011, 20:23

Οι συναυλίες είναι ένας καλός τρόπος για να ξεμπλόκαρει ένας μουσικός από το όποιο άγχος μπορεί να έχει για την εκτέλεση ενός κομματιού.
Είναι μια διαδικασία που καλό είναι να ξεκινάει από τα μαθητικά μας χρόνια (όσο και όλοι λίγο-πολύ το αποφεύγουμε), ώστε η τρίβη με την παρουσίαση ενός κομματιού μπροστά σε κόσμο να μειώνει σταδιακά το άγχος μας και να γίνει η συναυλία πραγματικά η καλύτερη στιγμή μας!
SXEL
SXEL
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 270
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ.Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΩΡΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η' ΕΦΙΑΛΤΗΣ;;; Empty Απ: ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ.Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΩΡΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η' ΕΦΙΑΛΤΗΣ;;;

Δημοσίευση από LeX Πεμ 20 Ιαν 2011, 23:16

εχω προαναφέρει ότι δεν είμαι μουσικός...και κάποτε προσπαθούσα να γίνω βιολονίστας.. (μικρός είμαι ακόμη, ποτέ δεν ξέρεις!!)

ωστόσο το πουλούσα καλά το αντικείμενο με αποτέλεσμα να έχω 2 προτάσεις για συναυλίες..
και μόνο με την ιδέα κόπηκαν τα πόδια μου..
θεωρώ ότι η συναυλίες πρέπει να γίνονται εφόσον ο ίδιος ο οργανοπαίχτης το επιθυμεί..αν γίνει βεβιασμένα, μπορεί να οδηγήσει σε "τραύματα" που δεν επουλώνονται εύκολα!
LeX
LeX
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 413
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ.Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΩΡΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η' ΕΦΙΑΛΤΗΣ;;; Empty Απ: ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ.Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΩΡΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η' ΕΦΙΑΛΤΗΣ;;;

Δημοσίευση από ANNA Παρ 21 Ιαν 2011, 00:10

LeX έγραψε:εχω προαναφέρει ότι δεν είμαι μουσικός...και κάποτε προσπαθούσα να γίνω βιολονίστας.. (μικρός είμαι ακόμη, ποτέ δεν ξέρεις!!)

ωστόσο το πουλούσα καλά το αντικείμενο με αποτέλεσμα να έχω 2 προτάσεις για συναυλίες..
και μόνο με την ιδέα κόπηκαν τα πόδια μου..
θεωρώ ότι η συναυλίες πρέπει να γίνονται εφόσον ο ίδιος ο οργανοπαίχτης το επιθυμεί..αν γίνει βεβιασμένα, μπορεί να οδηγήσει σε "τραύματα" που δεν επουλώνονται εύκολα!
Μπα..οσο πιο βεβιασμενα γινει τοσο πιο ευκολα ξεπερνας το λεγομενο αγχος..
εχω πεταξει στην κυριολεξια στη σκηνη μαθητρια μου που δεν ηθελε να παιξει..μολις τελειωσε η συναυλια εκλαιγε 10 λεπτα απο την πιεση και αμεσως μετα με ρωτησε ποτε θα ξανακανουμε..ηταν λιγοτερο τραγικο απο οτι περιμενε και μαλιστα της αρεσε

αν βεβαια ο μαθητης εινααι αδιαβαστος εννοειτε δεν εχει αποτελεσμα και καλυτερα ν ακατσει σπιτι του
ANNA
ANNA
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 247
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ.Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΩΡΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η' ΕΦΙΑΛΤΗΣ;;; Empty Απ: ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ.Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΩΡΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η' ΕΦΙΑΛΤΗΣ;;;

Δημοσίευση από LeX Παρ 21 Ιαν 2011, 00:24

Μην κάνεις την εξαίρεση κανόνα! Ξέρουμε πολλούς που σταμάτησαν τη μουσική λόγω παρόμοιου περιστατικού...
LeX
LeX
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 413
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ.Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΩΡΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η' ΕΦΙΑΛΤΗΣ;;; Empty Απ: ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ.Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΩΡΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η' ΕΦΙΑΛΤΗΣ;;;

Δημοσίευση από ANNA Παρ 21 Ιαν 2011, 00:28

LeX έγραψε:Μην κάνεις την εξαίρεση κανόνα! Ξέρουμε πολλούς που σταμάτησαν τη μουσική λόγω παρόμοιου περιστατικού...
Ηταν το αδιαβαστο ή το περιπου διαβασμενο περιστατικο...
Καποιος που παιζει και εννοω ΠΑΙΖΕΙ καλα δεν θα μπορεσει ποτε να αντισταθει στο χειροκροτημα...
ANNA
ANNA
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 247
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ.Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΩΡΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η' ΕΦΙΑΛΤΗΣ;;; Empty Απ: ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ.Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΩΡΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η' ΕΦΙΑΛΤΗΣ;;;

Δημοσίευση από Μουσικό Αστέρι Τρι 15 Μαρ 2011, 07:55

Οι συναυλίες είναι μέσα στα πλαίσια της διδακτικής διαδικασίας. Συνήθως προγραμματίζω οι συναυλίες να γίνονται περίπου μία εβδομάδα πριν τις εξετάσεις. Όσοι λοιπόν παίρνουν μέρος στις συναυλίες (που δεν βαθμολογούνται) παίζουν και εξαιρετικά στις εξετάσεις (που βαθμολογούνται) Αυτό απο μόνο του σημαίνει πολλά. Η εξικοίωση με το κοινό τους δίνει αυτοπεποίθηση και δεν έχουν το ίδιο άγχος όταν θα βρεθούν μπροστά στην εξεταστική επιτροπή. Ειδικά όταν έχω παιδιά που πάνε για πτυχίο ή δίπλωμα τότε κάθε 15 ημέρες πριν απο τις πτυχιακές τους για περίπου δύο μήνες, παίζουν συνέχεια σε κόσμο με ατομικές συναυλίες ώστε να μην έχουν κανένα πρόβλημα όταν θα φτάσει η κρίσιμη ώρα των εξετάσεων. Μπορεί να φαίνεται εφιαλτικό αλλά είναι σωτήριο αν ξέρεις να το χειριστείς.
Μουσικό Αστέρι
Μουσικό Αστέρι
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 75
Ημερομηνία εγγραφής : 14/03/2011
Ηλικία : 55
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ.Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΩΡΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η' ΕΦΙΑΛΤΗΣ;;; Empty Απ: ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ.Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΩΡΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΜΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ Η' ΕΦΙΑΛΤΗΣ;;;

Δημοσίευση από ΑΓΛΑΙΑ Δευ 21 Μαρ 2011, 17:56

Οι συναυλίες μαθαίνουν στα παιδιά να παίζουν σε πολύ κόσμο....αυτό βοηθά ωστε να μην έχουν άγχος....τόσο στις εξετάσεις όσο και στις συναυλίες....
ΑΓΛΑΙΑ
ΑΓΛΑΙΑ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 217
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης