Καλώς ήρθατε στο music training forum!

Υπενθυμίζουμε στα μέλη μας (νέα και παλιά) ότι δεν επιτρέπονται οι αντιγραφές και επικολλήσεις κειμένων από άλλες ιστοσελίδες. Τα κείμενα πρέπει να είναι πρωτότυπα (δηλαδή δικά σας) και να μην τα έχετε αναρτήσει ήδη στο Ιντερνετ (σε άλλη ή άλλες ιστοσελίδες, blog, forum κλπ)


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Καλώς ήρθατε στο music training forum!

Υπενθυμίζουμε στα μέλη μας (νέα και παλιά) ότι δεν επιτρέπονται οι αντιγραφές και επικολλήσεις κειμένων από άλλες ιστοσελίδες. Τα κείμενα πρέπει να είναι πρωτότυπα (δηλαδή δικά σας) και να μην τα έχετε αναρτήσει ήδη στο Ιντερνετ (σε άλλη ή άλλες ιστοσελίδες, blog, forum κλπ)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών

+10
Mikros Schubert
peribanou
steliospapakosmidis
nibe06
Gibson
SXEL
ΑΓΛΑΙΑ
Aria
ANNA
LeX
14 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών Empty Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών

Δημοσίευση από LeX Κυρ 09 Ιαν 2011, 22:58

Κάνοντας μία σύντομη έρευνα στο ίντερνετ διαπίστωσα ότι το 82% των μουσικών παρουσίασε κατά την καριέρα τους κάποιο πρόβλημα υγείας που στο 76% επηρέασε αρνητικά την απόδοσή τους.
Μάλιστα ανήκει στα 5 πιο επικίνδυνα επαγγέλματα με 22% μεγαλύτερη θνητότητα από το γενικό πληθυσμό. Στο εξωτερικό διάβασα, υπάρχουν πολλές κλινικές για μουσικούς.

Όταν μιλάω για προβλήματα υγείας αναφέρομαι ουσιαστικά σε ορθοπεδικά, νευρολογικά, αναπνευστικά, δερματολογικά, ακοολογικά και οπτικά. Σίγουρα θα υπάρχουν και διάφορα ψυχολογικά, στρες κλπ....Αίτια αυτών θα μπορούσαν να θεωρηθούν μια ανεπαρκής φυσική κατάσταση, κακή στάση σώματος, το στρες, βάρος οργάνου, σφάλματα κατά τη μελέτη κ.α.

Η απορία μου είναι..Μπορεί ο δάσκαλος να προλάβει αυτούς τους τραυματισμούς; Η προφανής απάντηση είναι ναι, όμως η πρόληψη συνίσταται ουσιαστικά σε μία ενημέρωση και πληροφόρηση του μαθητή ή σ' ένα καλό ζέσταμα, συχνά διαλείμματα και καλό ρυθμό μελέτης;

Εσείς παρουσιάσατε κάποια προβλήματα, καθόλη τη διάρκεια της μουσικής σας εκπαίδευσης; σοβαρά; και πόσο σας επηρέασαν;

LeX
LeX
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 413
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών Empty Απ: Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών

Δημοσίευση από ANNA Δευ 10 Ιαν 2011, 11:07

Αγριεύτηκα καλε!!!και δεν παιρνουμε και βαρέα!!!
Ενα βασικό πρόβλημα που μπορει να παρουσιαστει είναι πονοι στη μέση ή στην πλάτη απο πολύωρη μελετη..το εχω πάθει..
Τώρα όσον αφορά το στρες...χμ..Αν δεν πνίξεις τελικα αυτόν που δεν διαβάζει Laughing χιουμορ κανω-ναι κινδυνεύεις να καταλήξεις στο ψυχιατρείο
ANNA
ANNA
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 247
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών Empty Απ: Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών

Δημοσίευση από Aria Δευ 10 Ιαν 2011, 14:50

Πολλά μπορούν να συμβούν.Από προβλήματα στην μέση έως πόνους στα χέρια.Για να μην μιλήσω για το άγχος.Ωστόσο με καλό προγραμματισμό στην μελέτη και χαλαρή διάθεση-για να μην τρελαθούμε κιόλας-όλα γίνονται,χωρίς προβλήματα.

Aria
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 173
Ημερομηνία εγγραφής : 03/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών Empty Απ: Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών

Δημοσίευση από ΑΓΛΑΙΑ Δευ 10 Ιαν 2011, 17:09

Aria έγραψε:Πολλά μπορούν να συμβούν.Από προβλήματα στην μέση έως πόνους στα χέρια.Για να μην μιλήσω για το άγχος.Ωστόσο με καλό προγραμματισμό στην μελέτη και χαλαρή διάθεση-για να μην τρελαθούμε κιόλας-όλα γίνονται,χωρίς προβλήματα.

Οπως είπε η αγαπημένη ΆΝΝΑ αγριεύτηκα κιεγώ......Ίσως προκαλούν πρόβλημα στα μάτια.Εγώ προσωπικά απέκτησα μυωπία...Και το 2ο ίσως πρόβλξμα είναι οι τενοντήτιδες.....ακόμη βέβαια τα βαρέα δεν τα χριεζόμαστε.... Laughing
ΑΓΛΑΙΑ
ΑΓΛΑΙΑ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 217
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών Empty Απ: Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών

Δημοσίευση από SXEL Δευ 10 Ιαν 2011, 17:28

Έχω ένα γνωστό που λέει ότι οι μουσικοί έχουν λίγο πιο λασκαρισμένη..... τη βιδούλα τους - όσο αφορά τα νευροψυχολογικά προβλήματα. Εγώ δεν μπορώ να έχω αντικειμενική γνώμη ως προς αυτό...
Όσο για τα σωματικά προβλήματα μπορώ να πω ότι αυχένας, πλάτη και τένοντες επιβαρύνονται πολύ όταν διαβάζεις και χρειάζονται σίγουρα διαλείμματα για ξεκούραση.
Πόσο με επηρέασαν όλα αυτά; Ξεκίνησα κολύμβηση για να τεντώσει η πλάτη και βαράκια μες στο νερό για να δυναμώσουν μυϊκά τα χέρια...
SXEL
SXEL
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 270
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών Empty Απ: Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών

Δημοσίευση από Gibson Δευ 10 Ιαν 2011, 21:50

Γενικοτερα πιανιστες και κιθαριστες συνηθως εχουν θεμα με πλατη και τενοντες (χεριων κυριως)... προσωπικα δοξα τον θεο δεν εχω παθει (ακομα) κατι (μακρια απο μας,μακρια απο μας Razz) αλλα γνωριζω απο τον καθηγητη μου ο οποιος ειχε πριν απο κανα2-3 μηνες λουμπαγκο και πριν τις γιορτες τσιμπισε και μια τενοντιτιδα....προσοχη λοιπον στην σταση οταν μελεταμε...εκει την παταμε ολοι (βαζω και τον εαυτο μου μεσα γτ δεν θεωρω πως μελετω με σωστη σταση)
Gibson
Gibson
4 αστέρια μέλους (στις 50 δημοσιεύσεις γίνεσαι Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ)
4 αστέρια μέλους (στις 50 δημοσιεύσεις γίνεσαι Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ)

Αριθμός μηνυμάτων : 40
Ημερομηνία εγγραφής : 03/01/2011
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών Empty Απ: Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών

Δημοσίευση από nibe06 Τετ 12 Ιαν 2011, 15:58

Τα προβλήματα στην πλάτη και οι τενοντίτιδες μπορούν να προληφθούν με
τη σωστή θέση του σώματος και τού χεριού.Τι γίνεται όμως με τα προβλήματα που προκαλούνται από κάποιους "δύσκολους" χώρους εργασιας (π.χ. μπουζούκια...);Ορθοστασία,ξενύχτι,καπνός,δυνατές εντάσεις κ.α...Αυτά είναι τα δύσκολα κύριοι συνάδελφοι...
nibe06
nibe06
3 αστέρια μέλους (στις 40 δημοσιεύσεις παίρνεις 4 αστέρια)
3 αστέρια μέλους (στις 40 δημοσιεύσεις παίρνεις 4 αστέρια)

Αριθμός μηνυμάτων : 35
Ημερομηνία εγγραφής : 03/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών Empty Απ: Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών

Δημοσίευση από LeX Πεμ 13 Ιαν 2011, 10:37

nibe06 έγραψε:Τα προβλήματα στην πλάτη και οι τενοντίτιδες μπορούν να προληφθούν με
τη σωστή θέση του σώματος και τού χεριού.Τι γίνεται όμως με τα προβλήματα που προκαλούνται από κάποιους "δύσκολους" χώρους εργασιας (π.χ. μπουζούκια...);Ορθοστασία,ξενύχτι,καπνός,δυνατές εντάσεις κ.α...Αυτά είναι τα δύσκολα κύριοι συνάδελφοι...

Εκεί χρειάζονται σίγουρα τα βαρέα!!! lol!
LeX
LeX
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 413
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών Empty Απ: Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών

Δημοσίευση από ΑΓΛΑΙΑ Πεμ 13 Ιαν 2011, 16:59

LeX έγραψε:
nibe06 έγραψε:Τα προβλήματα στην πλάτη και οι τενοντίτιδες μπορούν να προληφθούν με
τη σωστή θέση του σώματος και τού χεριού.Τι γίνεται όμως με τα προβλήματα που προκαλούνται από κάποιους "δύσκολους" χώρους εργασιας (π.χ. μπουζούκια...);Ορθοστασία,ξενύχτι,καπνός,δυνατές εντάσεις κ.α...Αυτά είναι τα δύσκολα κύριοι συνάδελφοι...

Εκεί χρειάζονται σίγουρα τα βαρέα!!! lol!

Ακούτε εσείς οι επιχειρηματίες??χρειαζόμαστε λοιπόν ένα καλό γιατρό....και βοήθειά μας.....συμπαράσταση στον εργαζόμενο μουσικό....
ΑΓΛΑΙΑ
ΑΓΛΑΙΑ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 217
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών Empty Απ: Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών

Δημοσίευση από steliospapakosmidis Σαβ 15 Ιαν 2011, 21:23

Μια πολυ συνηθεσμένη, επίσης, ασθένεια παιδιά είναι το ''αυχενικό σύνδρομο''.

Μια πάθηση που δεν περνάει ποτέ (όπως και οι περισσότερες ορθοπεδικές).

Λόγοι: Κακή στάση του σώματος κατά τη μελέτη, Κώπωση κ.α τέτοια.
Συμπτώματα:Ισχυροί πόνοι στον αυχένα, στο κεφάλι μέχρι ψηλά στην πλάτη και μούδιασμα των χεριών κ.α.

Θεωρώ ότι ο δάσκαλος μπορείνα ''βοηθήσει'' σε ένα μεγάλο βαθμό και προλάβει , αν θέλετε, τέτοιου είδους παθήσεις.
steliospapakosmidis
steliospapakosmidis
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 62
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών Empty Απ: Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών

Δημοσίευση από LeX Παρ 21 Ιαν 2011, 00:12

nibe06 έγραψε:Τα προβλήματα στην πλάτη και οι τενοντίτιδες μπορούν να προληφθούν με
τη σωστή θέση του σώματος και τού χεριού.Τι γίνεται όμως με τα προβλήματα που προκαλούνται από κάποιους "δύσκολους" χώρους εργασιας (π.χ. μπουζούκια...);Ορθοστασία,ξενύχτι,καπνός,δυνατές εντάσεις κ.α...Αυτά είναι τα δύσκολα κύριοι συνάδελφοι...

Τώρα που το ξανασκέφτομαι όμως... Έχεις σκεφτεί ότι ο εργαζόμενος μουσικός στα μπουζούκια, που θα βγάλει εν μία νυκτί (και αυτό συνήθως είναι 3-4 ώρες) ένα μηνιάτικο... Δεν μπορεί να πληρώσει έναν φυσικοθεραπευτή;;;;
LeX
LeX
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 413
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών Empty Απ: Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών

Δημοσίευση από ANNA Παρ 21 Ιαν 2011, 00:17

[quote="LeX"]
nibe06 έγραψε:
Τώρα που το ξανασκέφτομαι όμως... Έχεις σκεφτεί ότι ο εργαζόμενος μουσικός στα μπουζούκια, που θα βγάλει εν μία νυκτί (και αυτό συνήθως είναι 3-4 ώρες) ένα μηνιάτικο... Δεν μπορεί να πληρώσει έναν φυσικοθεραπευτή;;;;
Αστα Lex ...εχουν πεσεικαι τα νυχτοκαματα
ANNA
ANNA
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 247
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών Empty Απ: Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών

Δημοσίευση από steliospapakosmidis Παρ 21 Ιαν 2011, 10:43

LeX έγραψε:
nibe06 έγραψε:Τα προβλήματα στην πλάτη και οι τενοντίτιδες μπορούν να προληφθούν με
τη σωστή θέση του σώματος και τού χεριού.Τι γίνεται όμως με τα προβλήματα που προκαλούνται από κάποιους "δύσκολους" χώρους εργασιας (π.χ. μπουζούκια...);Ορθοστασία,ξενύχτι,καπνός,δυνατές εντάσεις κ.α...Αυτά είναι τα δύσκολα κύριοι συνάδελφοι...

Τώρα που το ξανασκέφτομαι όμως... Έχεις σκεφτεί ότι ο εργαζόμενος μουσικός στα μπουζούκια, που θα βγάλει εν μία νυκτί (και αυτό συνήθως είναι 3-4 ώρες) ένα μηνιάτικο... Δεν μπορεί να πληρώσει έναν φυσικοθεραπευτή;;;;

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ Αυτό ήταν το καλύτερο ανέκδοτό Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Παρακαλώ να μεταφερθεί
steliospapakosmidis
steliospapakosmidis
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 62
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών Empty Απ: Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών

Δημοσίευση από LeX Παρ 21 Ιαν 2011, 10:50

Να συμπληρώσω ότι αναφέρομαι κυρίως στους "επώνυμους" τραγουδιστές μπουζουκίων; Ή ήταν προφανές;
LeX
LeX
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 413
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών Empty Απ: Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών

Δημοσίευση από peribanou Παρ 21 Ιαν 2011, 12:45

Μουσικοί της νύχτας "σκηνής-πίστας-μπουζουκιών κ.τ.λ" χρειάζονται ψυχολογική υποστήριξη, αντικαταθληπτικά και κέντρο αποτοξίνωσης!!! Όχι όλοι φυσικά αλλά πολλοί απ'αυτούς! Πέρα από το "μουσικό ταλέντο", πρέπει να πουλήσεις τρέλλα για να μπορέσεις να ξεσηκώσεις πλήθος κόσμου και να τους κάνεις να παραληρούν!!! Αυτό κανένας δεν μπορεί να στο διδάξει και κυρίως να σου πει πως να αποφύγεις το τρελλάδικο! Οι περισσότερο εκτεθειμένοι κατ'εμε είναι οι τραγουδιστές-φωνητικά, πνευματικά και σωματικά-.

peribanou
Κανένα αστέρι μέλους ακόμα (στις 10 δημοσιεύσεις παίρνεις 1 αστέρι)
Κανένα αστέρι μέλους ακόμα (στις 10 δημοσιεύσεις παίρνεις 1 αστέρι)

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 31/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών Empty Απ: Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών

Δημοσίευση από steliospapakosmidis Παρ 21 Ιαν 2011, 13:52

LeX έγραψε:Να συμπληρώσω ότι αναφέρομαι κυρίως στους "επώνυμους" τραγουδιστές μπουζουκίων; Ή ήταν προφανές;

Όχι δεν ήταν προφανές ότι μιλάς για τους επώνυμους τραγουδιστές διότι έδω λέμε για τα προβλήματα υγείας μουσικών Wink
steliospapakosmidis
steliospapakosmidis
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 62
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών Empty Απ: Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών

Δημοσίευση από Mikros Schubert Κυρ 23 Ιαν 2011, 01:17

Χωρίς κάποια μελέτη,αλλά καθόλου αυθαίρετα παίζει ρόλο και ο τρόπος ζωής.Μια περίοδο που είχα παχύνει κάπως και εκ των πραγμάτων επιβαρύνονταν οι μυες των ποδιών απο την αύξηση βάρους,όταν μελετούσα πιάνο επιβαρυνόταν πιο πολύ η πλάτη μου.

Το άλλο που πρόσεξα είναι οτι όταν είχα αρχίσει γυμναστήριο και έκανα βάρη για χέρια και πλάτη οτι δεν είχα τόσα προβλήματα στην μελέτη.Το συμπέρασμα μου είναι οτι ίσως οι μικροί μυες που επιβαρύνονται κατα τη μελέτη επιβαρύνουν με τη σειρά τους και άλλους κύριους μυες,και όταν αυτοί άρχισαν να γυμνάζονται μπορούσαν να αντέξουν την επιβάρυνση που δέχονταν απο τους μικρότερους μυες.
Μπορεί βέβαια να λέω και βλακεία Razz
Mikros Schubert
Mikros Schubert
1 αστέρι μέλους (στις 20 δημοσιεύσεις παίρνεις 2 αστέρια)
1 αστέρι μέλους (στις 20 δημοσιεύσεις παίρνεις 2 αστέρια)

Αριθμός μηνυμάτων : 11
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2011
Ηλικία : 37
Τόπος : Δεν εχω σπίτι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών Empty Απ: Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών

Δημοσίευση από Aria Κυρ 23 Ιαν 2011, 18:23

Η άσκηση είναι πολλή σημαντική για τους μουσικούς.Καταπονείται λιγότερο το σώμα μας και έχει μεγαλύτερες αντοχές.Ποιός θα μας πείσει,όμωσ,να πάμε στο γυημναστήριο!!!!!!;;;;;;;;;;;; Question Question Question

Aria
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 173
Ημερομηνία εγγραφής : 03/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών Empty Απ: Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών

Δημοσίευση από Mikros Schubert Κυρ 23 Ιαν 2011, 18:53

δεν νομίζω οτι το γυμναστήριο είναι απαραίτητο,αλλά απαραίτητο πρώτα είναι να δεις ποιες μυικές ομάδες καταπονούνται περισσότερο απο την μελέτη και να γυμνάσεις αυτές αντίστοιχα.Αυτό βέβαια για να γλιτώσεις χρόνο Razz
Mikros Schubert
Mikros Schubert
1 αστέρι μέλους (στις 20 δημοσιεύσεις παίρνεις 2 αστέρια)
1 αστέρι μέλους (στις 20 δημοσιεύσεις παίρνεις 2 αστέρια)

Αριθμός μηνυμάτων : 11
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2011
Ηλικία : 37
Τόπος : Δεν εχω σπίτι

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών Empty Απ: Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών

Δημοσίευση από SXEL Κυρ 23 Ιαν 2011, 20:44

Aria έγραψε:Η άσκηση είναι πολλή σημαντική για τους μουσικούς.Καταπονείται λιγότερο το σώμα μας και έχει μεγαλύτερες αντοχές.Ποιός θα μας πείσει,όμωσ,να πάμε στο γυημναστήριο!!!!!!;;;;;;;;;;;; Question Question Question

Σίγουρα η γυμναστική βοηθάει όταν γίνεται με μέτρο. Ποιός είπε όμως ότι πρέπει απαραίτητα να πας γυμναστήριο; Εγώ έκανα μια περίοδο για 3 μήνες και δεν θέλω ούτε να ξαναμπώ μέσα...Βαριέμαι απίστευτα!!
Μπορείς πολύ απλά να πάρεις ένα λάστιχο και ένα στρώμα γυμναστικής (που έχουν και ελάχιστο κόστος) και να κάνεις ασκήσεις στο σπίτι σου, με μουσικούλα χαλαρά και να ανακουφίζεσαι από τους όποιους πόνους έχεις από την πολύωρη μελέτη.
SXEL
SXEL
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 270
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών Empty Απ: Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών

Δημοσίευση από boulema Τρι 21 Φεβ 2012, 20:42

Λοιπόν η νούμερο ένα αρρώστια των μουσικών είναι η κατάθλιψη,νούμερο δύο η κώφωση,νούμερο τρία η μέση και το αυχενικό και έχει παρατηρηθεί σε ελάχιστες περιπτώσεις η σκλήρυνση καταπλάκας.Αυτή η αρρώστια,επειδή έτυχε να την έχει συγγενικό μου πρόσωπο,πολλές φορές παρουσιάζεται όταν κάθε μέρα κάνεις σχεδόν τα ίδια πράγματα.Για όσους δεν ξέρουν την αρρώστια πρόκειται για εγκεφαλική πάθηση(δεν δίνει σωστές οδηγίες ο εγκέφαλος και μπορεί να δημιουργήσει και παράλυση).Οπότε μην παίζετε τα ίδια και τα ίδια!!!Αλλάξτε λίγο ρεπερτόριο!!!

boulema
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 67
Ημερομηνία εγγραφής : 15/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών Empty Απ: Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών

Δημοσίευση από marina Τετ 22 Φεβ 2012, 14:24

Νομίζω πως έχω και τα τρία σε μικρό βαθμό και δεν είμαι καν μουσικός!!!!! lol!

marina
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 77
Ημερομηνία εγγραφής : 17/02/2011
Ηλικία : 38

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών Empty Απ: Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών

Δημοσίευση από LeX Τετ 22 Φεβ 2012, 15:43

boulema έγραψε:Αυτή η αρρώστια,επειδή έτυχε να την έχει συγγενικό μου πρόσωπο,πολλές φορές παρουσιάζεται όταν κάθε μέρα κάνεις σχεδόν τα ίδια πράγματα.Για όσους δεν ξέρουν την αρρώστια πρόκειται για εγκεφαλική πάθηση(δεν δίνει σωστές οδηγίες ο εγκέφαλος και μπορεί να δημιουργήσει και παράλυση).Οπότε μην παίζετε τα ίδια και τα ίδια!!!Αλλάξτε λίγο ρεπερτόριο!!!

Πειράζει που αυτό μου φαίνεται λίγο αστείο; Δηλαδή όποιος είναι μέσα στη ρουτίνα και τη συνήθεια, είναι υποψήφιος ασθενής; Η σκλήρυνση κατά πλάκας ξέρω ότι είναι η επίθεση του ανοσοποιητικού συστήματος στο νευρικό σύστημα. Δεν νομίζω ότι κινδυνεύει επομένως το ανοσοποιητικό να επηρεαστεί απ'την ρουτίνα, εκτός κι αν κάποιος μολύνεται καθημερινά από συγκεκριμένους ιούς...Τότε ναι...το καταλαβαίνω!
LeX
LeX
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 413
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών Empty Απ: Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών

Δημοσίευση από LeX Τετ 22 Φεβ 2012, 15:44

marina έγραψε:Νομίζω πως έχω και τα τρία σε μικρό βαθμό και δεν είμαι καν μουσικός!!!!! lol!

Τότε πληροίς σίγουρα τις προϋποθέσεις να γίνεις!!!
LeX
LeX
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 413
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών Empty Απ: Ενδεχόμενα προβλήματα υγείας μουσικών

Δημοσίευση από mia kapoia Παρ 24 Φεβ 2012, 10:45

Μια άλλη αρρώστεια των μουσικών είναι η μετάλλαξη του αισθητικού κριτηρίου!
Συχνά συμβαίνει με το που ακούς ή βλέπεις ένα μουσικό έργο να ξέρεις ότι είναι η ultimate μ.....ία! Σιγά, σιγά, όμως με την πρόβα ή την εξάσκηση να πάψει να σ ενοχλεί, μέχρι του σημείου να σ αρέσει κιόλας!
Αυτό βιώνω τον τελευταίο μήνα!
mia kapoia
mia kapoia
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης