Καλώς ήρθατε στο music training forum!

Υπενθυμίζουμε στα μέλη μας (νέα και παλιά) ότι δεν επιτρέπονται οι αντιγραφές και επικολλήσεις κειμένων από άλλες ιστοσελίδες. Τα κείμενα πρέπει να είναι πρωτότυπα (δηλαδή δικά σας) και να μην τα έχετε αναρτήσει ήδη στο Ιντερνετ (σε άλλη ή άλλες ιστοσελίδες, blog, forum κλπ)


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Καλώς ήρθατε στο music training forum!

Υπενθυμίζουμε στα μέλη μας (νέα και παλιά) ότι δεν επιτρέπονται οι αντιγραφές και επικολλήσεις κειμένων από άλλες ιστοσελίδες. Τα κείμενα πρέπει να είναι πρωτότυπα (δηλαδή δικά σας) και να μην τα έχετε αναρτήσει ήδη στο Ιντερνετ (σε άλλη ή άλλες ιστοσελίδες, blog, forum κλπ)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πιστεύετε ότι είναι ωφέλιμο για μας να ακούμε μουσική συνειδητά χωρίς να κάνουμε απολύτως τίποτα άλλο?

+2
olgaflowers
helios
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Πιστεύετε ότι είναι ωφέλιμο για μας να ακούμε μουσική συνειδητά χωρίς να κάνουμε απολύτως τίποτα άλλο? Empty Πιστεύετε ότι είναι ωφέλιμο για μας να ακούμε μουσική συνειδητά χωρίς να κάνουμε απολύτως τίποτα άλλο?

Δημοσίευση από helios Δευ 06 Φεβ 2012, 15:42

Αλήθεια μήπως είναι πραγματικά ωφέλιμο για μας να αφιερώνουμε
κάποιο χρόνο ώστε να ακούμε μόνο μουσική?
Να της αφιερώσουμε απόλυτα την προσοχή μας? Να παρατηρήσουμε την
ομορφιά της και να γευτούμε κάθε αισθητική απόλαυση που μας
προσφέρει? Νομίζω ότι μας αξίζει να νιώσουμε όσο το δυνατόν την τέρψη
που μας προσφέρει ένα μουσικό έργο.
Ποια η γνώμη σας?

helios
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 198
Ημερομηνία εγγραφής : 17/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιστεύετε ότι είναι ωφέλιμο για μας να ακούμε μουσική συνειδητά χωρίς να κάνουμε απολύτως τίποτα άλλο? Empty Απ: Πιστεύετε ότι είναι ωφέλιμο για μας να ακούμε μουσική συνειδητά χωρίς να κάνουμε απολύτως τίποτα άλλο?

Δημοσίευση από olgaflowers Τρι 07 Φεβ 2012, 18:02

συμφωνώ μαζί σου helios. αυτο ειναι και μια καλη ασκηση για τους μουσικους αλλα δεν πρεπει να το παρακανουμε γιατι μετα μπορει να χαθει η απολαυση και να ακουμε μονο νοτες κ διαστηματα..!
olgaflowers
olgaflowers
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ημερομηνία εγγραφής : 21/09/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιστεύετε ότι είναι ωφέλιμο για μας να ακούμε μουσική συνειδητά χωρίς να κάνουμε απολύτως τίποτα άλλο? Empty Απ: Πιστεύετε ότι είναι ωφέλιμο για μας να ακούμε μουσική συνειδητά χωρίς να κάνουμε απολύτως τίποτα άλλο?

Δημοσίευση από helios Πεμ 09 Φεβ 2012, 13:24

Πολλοί από εμάς ακούμε μουσική για παράδειγμα όταν
κάνουμε δουλειές στο σπίτι (το οποίο κάνω συστηματικά).
Η προσοχή μου αποσπάται από σκέψεις και από τις δουλειές
που κάνω και δεν το χαίρομαι όσο να την ακούσω χωρίς να
κάνω κάτι άλλο.

Αυτό δεν ισχύει μόνο για τους μουσικούς αλλά για όλους τους
ακροατές.
Πρόσφατα ανακάλυψα σε ένα κονσέρτο που άκουγα καιρό
κάνοντας δουλειές κάποια τελείως καινούργια πράγματα που είχαν
διαφύγει της προσοχής μου.
Ήταν σαν να το άκουγα πρώτη φορά....

helios
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 198
Ημερομηνία εγγραφής : 17/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιστεύετε ότι είναι ωφέλιμο για μας να ακούμε μουσική συνειδητά χωρίς να κάνουμε απολύτως τίποτα άλλο? Empty Απ: Πιστεύετε ότι είναι ωφέλιμο για μας να ακούμε μουσική συνειδητά χωρίς να κάνουμε απολύτως τίποτα άλλο?

Δημοσίευση από LeX Πεμ 09 Φεβ 2012, 15:39

Καταλαβαίνω τι εννοείς helios. Εγώ πολλές φορές συγκεντρώνομαι καλύτερα όταν ακούω συγκεκριμένη, επιλεγμένη μουσική. Άλλες φορές όμως δεν θέλω να ακούω ούτε ψίθυρο. Σίγουρα παίζει ρόλο το τι κάνεις τη συγκεκριμένη στιγμή. Δεν θεωρώ πάντως ότι μόνο ακούγοντας μουσική εκτιμάς πραγματικά το κομμάτι που ακούς. Αν κρίνω απ'τον εαυτό μου, έχει τύχει στον κινηματογράφο, ορισμένα κομμάτια να τα εκτιμώ περισσότερο, συνδυάζοντας τα με τη σκηνή που παρακολουθώ ταυτόχρονα.
LeX
LeX
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 413
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιστεύετε ότι είναι ωφέλιμο για μας να ακούμε μουσική συνειδητά χωρίς να κάνουμε απολύτως τίποτα άλλο? Empty Απ: Πιστεύετε ότι είναι ωφέλιμο για μας να ακούμε μουσική συνειδητά χωρίς να κάνουμε απολύτως τίποτα άλλο?

Δημοσίευση από marina Πεμ 23 Φεβ 2012, 14:39

Νομίζω πως εξαρτάται από το είδος μουσικής.
Όταν ακούω κλασσική μουσική έχω ανάγκη να συγκεντρωθώ γιατί δεν είμαι ιδιαίτερα εξοικειωμένη με αυτό το είδος. Θέλω να πω αν κάνω δουλειές κι ακούω κλασσική σπάνε τα νεύρα μου διπλά - κι απ' τις δουλειές κι απ' το "θόρυβο"!!! (Κατά έναν περιέργο τρόπο δεν με ενοχλεί καθόλου να ακούω κλασσική και να οδηγώ.)
Όταν ακούω χορευτικά τραγαγούδια θα ήταν τρέλα να θελω να συγκεντρωθώ αφού έτσι κι αλλιώς είναι φτιαγμένα για να με παρασέρνουν στο χορό! (Όταν λέω χορευτικά δεν εννοώ κλαμπίστικα.)

marina
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 77
Ημερομηνία εγγραφής : 17/02/2011
Ηλικία : 38

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιστεύετε ότι είναι ωφέλιμο για μας να ακούμε μουσική συνειδητά χωρίς να κάνουμε απολύτως τίποτα άλλο? Empty Απ: Πιστεύετε ότι είναι ωφέλιμο για μας να ακούμε μουσική συνειδητά χωρίς να κάνουμε απολύτως τίποτα άλλο?

Δημοσίευση από olgaflowers Πεμ 23 Φεβ 2012, 16:19

γεια σου Μαρινα μερακλου!!!συμφωνω απολυτα μαζι σου !!
olgaflowers
olgaflowers
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ημερομηνία εγγραφής : 21/09/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιστεύετε ότι είναι ωφέλιμο για μας να ακούμε μουσική συνειδητά χωρίς να κάνουμε απολύτως τίποτα άλλο? Empty Απ: Πιστεύετε ότι είναι ωφέλιμο για μας να ακούμε μουσική συνειδητά χωρίς να κάνουμε απολύτως τίποτα άλλο?

Δημοσίευση από Aria Τετ 29 Φεβ 2012, 15:14

Πραγματικά αν ακούς μουσική και ασχολείσαι παράλληλα με κάτι άλλο,χάνεις πολλά από την ακρόαση.Καλύτερο θα ήταν να συγκεντρώνεται κανείς μόνο σε μια δουλειά.
Και σε μένα έχει τύχει να έχω χιλιοακούσει ενα κομμάτι και επειδη απασχολούμουν και με κάτι ακόμη,να έχω χάσει σημαντικα αποσπάσματά του με αποτέλεσμα,όταν το άκουσα ξανά να μου φάνηκε διαφορετικό.

Aria
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 173
Ημερομηνία εγγραφής : 03/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πιστεύετε ότι είναι ωφέλιμο για μας να ακούμε μουσική συνειδητά χωρίς να κάνουμε απολύτως τίποτα άλλο? Empty Απ: Πιστεύετε ότι είναι ωφέλιμο για μας να ακούμε μουσική συνειδητά χωρίς να κάνουμε απολύτως τίποτα άλλο?

Δημοσίευση από SXEL Τετ 29 Φεβ 2012, 18:26

Είναι πράγματικα πιο ωφέλιμο όταν ακούς κάτι να συγκεντρώνεσαι σε αυτό. Όταν κάνεις παράλληλα και κάτι άλλο, όσο "απλό" και να είναι αυτό, χάνεις ένα μέρος της συγκέντρωσής σου.
SXEL
SXEL
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 270
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης