Καλώς ήρθατε στο music training forum!

Υπενθυμίζουμε στα μέλη μας (νέα και παλιά) ότι δεν επιτρέπονται οι αντιγραφές και επικολλήσεις κειμένων από άλλες ιστοσελίδες. Τα κείμενα πρέπει να είναι πρωτότυπα (δηλαδή δικά σας) και να μην τα έχετε αναρτήσει ήδη στο Ιντερνετ (σε άλλη ή άλλες ιστοσελίδες, blog, forum κλπ)


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Καλώς ήρθατε στο music training forum!

Υπενθυμίζουμε στα μέλη μας (νέα και παλιά) ότι δεν επιτρέπονται οι αντιγραφές και επικολλήσεις κειμένων από άλλες ιστοσελίδες. Τα κείμενα πρέπει να είναι πρωτότυπα (δηλαδή δικά σας) και να μην τα έχετε αναρτήσει ήδη στο Ιντερνετ (σε άλλη ή άλλες ιστοσελίδες, blog, forum κλπ)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Με ποιόν τρόπο επιλέγεις να μάθεις μουσική;

+4
helios
Ethria
Barock
ANNA
8 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Με ποιόν τρόπο επιλέγεις να μάθεις μουσική;

1,Μάθημα σε ωδείο
 
2,Μαθήμα ιδιαίτερο στο σπίτι
 
3,Μάθημα μέσω ιντερνετ
 
4,Αυτοδιδασκαλία
 
 
 
Επισκόπηση αποτελεσμάτων

Με ποιόν τρόπο επιλέγεις να μάθεις μουσική; Empty Με ποιόν τρόπο επιλέγεις να μάθεις μουσική;

Δημοσίευση από ANNA Τετ 21 Δεκ 2011, 21:43

Ξεκινήσω ένα δημοψήφισμα που εφορά ένα θεμα που έχει προκαλέσει πολλές συζητήσεις,αντιπαραθέσεις και προβληματισμούς.Ψηφίστε λοιπόν και δικαιολογήστε την επιλογή σας:
Με ποιόν τρόπο επιλέγετε να μάθετε μουσική?
ANNA
ANNA
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 247
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Με ποιόν τρόπο επιλέγεις να μάθεις μουσική; Empty Απ: Με ποιόν τρόπο επιλέγεις να μάθεις μουσική;

Δημοσίευση από Barock Τετ 21 Δεκ 2011, 22:35

Εγώ ψήφισα μάθημα σε ωδείο, όμως δεν πρέπει να βλέπουμε με καχυποψία και δισταγμό τους νέους δρόμους που ανοίγει η τεχνολογία στη διδασκαλία μέσω ιντερνετ.
Barock
Barock
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Με ποιόν τρόπο επιλέγεις να μάθεις μουσική; Empty Απ: Με ποιόν τρόπο επιλέγεις να μάθεις μουσική;

Δημοσίευση από Ethria Πεμ 22 Δεκ 2011, 11:17

Μάθημα σε ωδείο κι εγώ για πολλούς λόγους αλλά κυρίως για τα οφέλη που κερδίζεις απο την άμεση επαφή με άλλους μουσικούς/μαθητές.

Ethria
3 αστέρια μέλους (στις 40 δημοσιεύσεις παίρνεις 4 αστέρια)
3 αστέρια μέλους (στις 40 δημοσιεύσεις παίρνεις 4 αστέρια)

Αριθμός μηνυμάτων : 31
Ημερομηνία εγγραφής : 13/09/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Με ποιόν τρόπο επιλέγεις να μάθεις μουσική; Empty Απ: Με ποιόν τρόπο επιλέγεις να μάθεις μουσική;

Δημοσίευση από helios Πεμ 22 Δεκ 2011, 12:06

Πιστεύω ότι το μάθημα σε Ωδείο είναι η καλύτερη
επιλογή, γιατί έρχεσαι σε επαφή και με άλλα άτομα
τόσο μαθητές όσο και καθηγητές της μουσικής κι αυτό
σε παροτρύνει να προσπαθήσεις περισσότερο, συμμετέχεις
στα υποχρεωτικά μαθήματα πράγμα που θεωρώ πολύ σημαντικό,
δίνεις εξετάσεις πράγμα που βοηθάει στην εξοικίωση με το κοινό,
μπορεί να πάρεις μέρος σε συναυλίες του Ωδείου και γενικά να
ενημερώνεσαι για διάφορα μουσικά συμβάντα.

Ακόμα κι αν κάνεις ιδιαίτερα στο σπίτι το να έχεις επαφή και
με το Ωδείο είναι πολύ ωφέλιμο!

helios
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 198
Ημερομηνία εγγραφής : 17/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Με ποιόν τρόπο επιλέγεις να μάθεις μουσική; Empty Απ: Με ποιόν τρόπο επιλέγεις να μάθεις μουσική;

Δημοσίευση από mia kapoia Πεμ 22 Δεκ 2011, 13:19

Όντως το ίντερνετ δίνει μια ευκαιρία σε ανθρώπους που δεν έχουν τις επιλογές που έχουμε εμείς στην Αθήνα, ή δεν έχουν το χρόνο να τρέχουν από τη μια άκρη της Αθήνας στην άλλη (έχω κάνει το πατήσια-ψυχικό 2μιση ώρες με τη συγκοινωνία!!!!!!). Η απόσταση είναι περιοριστική για πολλούς, και σ αυτό βοηθάει το διαδίκτυο. Η προσωπική επαφή είναι σημαντικό πράγμα στη διδασκαλία, όμως απ' το ολότελα...
mia kapoia
mia kapoia
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Με ποιόν τρόπο επιλέγεις να μάθεις μουσική; Empty Απ: Με ποιόν τρόπο επιλέγεις να μάθεις μουσική;

Δημοσίευση από ANNA Πεμ 22 Δεκ 2011, 14:56

helios έγραψε:
Ακόμα κι αν κάνεις ιδιαίτερα στο σπίτι το να έχεις επαφή και
με το Ωδείο είναι πολύ ωφέλιμο!
Σε αυτό θέλω να συμφωνήσω απόλυτα.Οκ το σπιτι και το ιδιαίτερο θα το διάλεγα σίγουρα για να την άνεση και την ευελιξία αλλά σίγουρα τα οφέλη ενός ωδείου- με τις εξετάσεις,τις συναυλίες και την επαφή με άλλα άτομα που έχουν τα ίδια ενδιαφέροντα με σένα κλπκλπ-δεν μπορουν να αντικατασταθούν.
ANNA
ANNA
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 247
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Με ποιόν τρόπο επιλέγεις να μάθεις μουσική; Empty Απ: Με ποιόν τρόπο επιλέγεις να μάθεις μουσική;

Δημοσίευση από ANNA Πεμ 22 Δεκ 2011, 14:59

mia kapoia έγραψε:Όντως το ίντερνετ δίνει μια ευκαιρία σε ανθρώπους που δεν έχουν τις επιλογές που έχουμε εμείς στην Αθήνα, ή δεν έχουν το χρόνο να τρέχουν από τη μια άκρη της Αθήνας στην άλλη (έχω κάνει το πατήσια-ψυχικό 2μιση ώρες με τη συγκοινωνία!!!!!!). Η απόσταση είναι περιοριστική για πολλούς, και σ αυτό βοηθάει το διαδίκτυο. Η προσωπική επαφή είναι σημαντικό πράγμα στη διδασκαλία, όμως απ' το ολότελα...
Οκ συμφωνώ αν δεν γίνεται αλλιώς.Απλά θέλω να ρωτήσω πόσο βοηθάει η εξ αποστάσεως διδασκαλία ενός οργάνου,ή φωνητικής.Δεν το έχω κάνει για να έχω γνώμη.Απλά αναρωτιέμαι...
ANNA
ANNA
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 247
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Με ποιόν τρόπο επιλέγεις να μάθεις μουσική; Empty Απ: Με ποιόν τρόπο επιλέγεις να μάθεις μουσική;

Δημοσίευση από mia kapoia Παρ 23 Δεκ 2011, 11:20

Σε πολλές περιπτώσεις ούτε η εκ του σύνεγγυς διδασκαλία βοηθάει (ιφ γιου νοου γουατ αι μιν!), αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Θεωρώ ότι όλα πρέπει να τα βλέπουμε κατά περίπτωση. Μπορεί σε κάποιον να κάνει και σε άλλον όχι...και σίγουρα είναι σωτήρια λύση για κάποιον που δεν έχει άλλη επιλογή...
mia kapoia
mia kapoia
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Με ποιόν τρόπο επιλέγεις να μάθεις μουσική; Empty Απ: Με ποιόν τρόπο επιλέγεις να μάθεις μουσική;

Δημοσίευση από Aria Παρ 23 Δεκ 2011, 13:40

Εγώ ψήφισα σε ωδείο.Δοκίμασα και τα ιδιαίτερα,παλιότερα,αλλά δεν μου βγήκε και πολύ σε καλό.Ούτε ολοκληρωμένες γνώσεις πήρα ούτε είχα ποτέ επαφή με κοινό για να με τεστάρω.'Ετσι,όταν βρήκα τον χρονο,γράφτηκα στο ωδείο και προχώρησα σωστά στις σπουδές μου.

Aria
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 173
Ημερομηνία εγγραφής : 03/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Με ποιόν τρόπο επιλέγεις να μάθεις μουσική; Empty Απ: Με ποιόν τρόπο επιλέγεις να μάθεις μουσική;

Δημοσίευση από LeX Παρ 23 Δεκ 2011, 16:04

Σε ωδείο... Σημαντικό πολύ να αναγνωρίζεται και πιστοποιείται ο χρόνος και το χρήμα που επενδύεις...
LeX
LeX
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 413
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Με ποιόν τρόπο επιλέγεις να μάθεις μουσική; Empty Απ: Με ποιόν τρόπο επιλέγεις να μάθεις μουσική;

Δημοσίευση από ΑΓΛΑΙΑ Παρ 23 Δεκ 2011, 19:39

Σε ωδείο φυσικά γιατί θέλω την αναγνώριση των σπουδών μου...
ΑΓΛΑΙΑ
ΑΓΛΑΙΑ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 217
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης