Καλώς ήρθατε στο music training forum!

Υπενθυμίζουμε στα μέλη μας (νέα και παλιά) ότι δεν επιτρέπονται οι αντιγραφές και επικολλήσεις κειμένων από άλλες ιστοσελίδες. Τα κείμενα πρέπει να είναι πρωτότυπα (δηλαδή δικά σας) και να μην τα έχετε αναρτήσει ήδη στο Ιντερνετ (σε άλλη ή άλλες ιστοσελίδες, blog, forum κλπ)


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Καλώς ήρθατε στο music training forum!

Υπενθυμίζουμε στα μέλη μας (νέα και παλιά) ότι δεν επιτρέπονται οι αντιγραφές και επικολλήσεις κειμένων από άλλες ιστοσελίδες. Τα κείμενα πρέπει να είναι πρωτότυπα (δηλαδή δικά σας) και να μην τα έχετε αναρτήσει ήδη στο Ιντερνετ (σε άλλη ή άλλες ιστοσελίδες, blog, forum κλπ)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής;

+11
Μουσικό Αστέρι
helios
Nepenthes
peribanou
Gibson
Deus Delapsus
SXEL
ΑΓΛΑΙΑ
ANNA
LeX
Admin
15 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής;

Τρέμω από το άγχος μου
 
Πάρα πολύ
 
Πολύ
 
Αρκετά
 
Λίγο
 
Σχεδόν καθόλου
 
Καθόλου
 
 
 
Επισκόπηση αποτελεσμάτων

Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής; Empty Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής;

Δημοσίευση από Admin Τρι 04 Ιαν 2011, 11:05

Διαλέξτε μια από τις παραπάνω επιλογές. Γράψτε επίσης τυχόν ευτράπελα που σας έχουν συμβεί από το άγχος σας τη στιγμή των εξετάσεων.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Admin στις Παρ 07 Ιαν 2011, 22:11, 1 φορά

Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 49
Ημερομηνία εγγραφής : 31/08/2010

https://mousikiekpaidefsi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής; Empty Απ: Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής;

Δημοσίευση από LeX Τρι 04 Ιαν 2011, 14:41

Το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί πιστεύω, είναι η εφίδρωση...ειδικά στα χέρια τη στιγμή που πρέπει να "εκτελέσεις"... Very Happy
LeX
LeX
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 413
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής; Empty Απ: Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής;

Δημοσίευση από ANNA Τρι 04 Ιαν 2011, 18:19

Λοιπόν…
Εγώ ήμουν ένα άτομο που χαρακτηριζόμουν ως αναίσθητη.. δεν είχα σχεδόν ποτέ άγχος... Ελάχιστες ήταν οι φορές που είχα άγχος αλλά κατάφερνα να ελέγχω τον εαυτό μου και όλα καλά. Δύο φορές θυμάμαι τον εαυτό μου να χάνει τον έλεγχο, και οι δύο ήταν.. για γέλια. Μία φορά λοιπόν στο δημοτικό θέατρο Πειραιά ανεβαίνω τη σκηνή, φτάνω στο πιάνο και με το που κάθομαι κλείνει το καπάκι του πιάνου… Το σηκώνω όπως όπως (καθώς άκουγα τον κόσμο να χασκογελάει) και βάζω το βιβλίο μου. Από τα παρασκήνια βλέπω την δασκάλα μου να μου κάνει τον τροχονόμο και να μην καταλαβαίνω τι θέλει να πει... πάω να αρχίσω το κομμάτι… το βιβλίο ήταν ανάποδα... Ε! καταλαβαίνετε μετά τι έγινε. Την άλλη φορά έδινα εξετάσεις μουσική δωματίου. ¨Ήμουν τόσο αδιάβαστη που έτρεμε μέχρι και το πόδι μου τόσο πολύ ώστε η φούστα που φόραγα κυμάτιζε...
ANNA
ANNA
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 247
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής; Empty Απ: Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής;

Δημοσίευση από ΑΓΛΑΙΑ Πεμ 06 Ιαν 2011, 12:29

ANNA έγραψε:Λοιπόν…
Εγώ ήμουν ένα άτομο που χαρακτηριζόμουν ως αναίσθητη.. δεν είχα σχεδόν ποτέ άγχος... Ελάχιστες ήταν οι φορές που είχα άγχος αλλά κατάφερνα να ελέγχω τον εαυτό μου και όλα καλά. Δύο φορές θυμάμαι τον εαυτό μου να χάνει τον έλεγχο, και οι δύο ήταν.. για γέλια. Μία φορά λοιπόν στο δημοτικό θέατρο Πειραιά ανεβαίνω τη σκηνή, φτάνω στο πιάνο και με το που κάθομαι κλείνει το καπάκι του πιάνου… Το σηκώνω όπως όπως (καθώς άκουγα τον κόσμο να χασκογελάει) και βάζω το βιβλίο μου. Από τα παρασκήνια βλέπω την δασκάλα μου να μου κάνει τον τροχονόμο και να μην καταλαβαίνω τι θέλει να πει... πάω να αρχίσω το κομμάτι… το βιβλίο ήταν ανάποδα... Ε! καταλαβαίνετε μετά τι έγινε. Την άλλη φορά έδινα εξετάσεις μουσική δωματίου. ¨Ήμουν τόσο αδιάβαστη που έτρεμε μέχρι και το πόδι μου τόσο πολύ ώστε η φούστα που φόραγα κυμάτιζε...

Ενα θα σας πω...σε προφορικές εξετάσεις ειδικού αρμονίας λιποθύμησα...καλό???δεν άξιζε το κόπο όμως και το λέω σε περίπτωση που το διαβάζει κάποιος μαθητής....το άγχος είναι φυσιολογικό...αλλά όλα να είναι με μέτρο...
ΑΓΛΑΙΑ
ΑΓΛΑΙΑ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 217
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής; Empty Απ: Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής;

Δημοσίευση από SXEL Πεμ 06 Ιαν 2011, 13:10

Εγώ είχα πάντα πολύ άγχος με το πιάνο. Λίγο το γεγονός ότι σε κρίνανε εκείνα τα 10 λεπτά για ότι είχες κάνει όλη τη χρονιά, λίγο τα χέρια μου που είναι μόνιμα κόκκαλο (ακόμα και καύσωνα να έχει κρύα θα είναι), μου έφτανε για να ξυπνήσω αγχωμένη για τις εξετάσεις....
Μια φόρα μόνο θυμάμαι είχα φάει τρελλό στήσιμο -με σκοτώνει η αναμονή ακόμα και αν είναι να πάω διακοπές..- 3 ώρες περιμέναμε απ' έξω.... Οπότε με το που ακούω το όνομά μου, μπουκάρω μέσα, λέω ένα ξερό "Καλησπέρα σας", και ξεκινάω να παίζω χώρις να περιμένω να μου πούνε ούτε πιο κομμάτι θα παίξω, ούτε τίποτα.. Ήταν η καλύτερη ερμηνία μου ever!
Όλη η τσαντίλα της αναμονής, ξεπέρασε και το άγχος και το τρέμουλο και όλα!!
Κρίμα μόνο που στις επόμενες εξετάσεις ήταν η επιτροπή στην ώρα της...
SXEL
SXEL
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 270
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής; Empty Απ: Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής;

Δημοσίευση από Deus Delapsus Πεμ 06 Ιαν 2011, 17:01

Για να πω την αλήθεια εγώ άγχος μόλις αρχίζω να παίζω μουσική ή να τραγουδάω.. αλλίως καθόλου..! Surprised
Deus Delapsus
Deus Delapsus
1 αστέρι μέλους (στις 20 δημοσιεύσεις παίρνεις 2 αστέρια)
1 αστέρι μέλους (στις 20 δημοσιεύσεις παίρνεις 2 αστέρια)

Αριθμός μηνυμάτων : 13
Ημερομηνία εγγραφής : 31/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής; Empty Απ: Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής;

Δημοσίευση από Gibson Πεμ 06 Ιαν 2011, 19:19

ΑΓΛΑΙΑ έγραψε:
ANNA έγραψε:Λοιπόν…
Εγώ ήμουν ένα άτομο που χαρακτηριζόμουν ως αναίσθητη.. δεν είχα σχεδόν ποτέ άγχος... Ελάχιστες ήταν οι φορές που είχα άγχος αλλά κατάφερνα να ελέγχω τον εαυτό μου και όλα καλά. Δύο φορές θυμάμαι τον εαυτό μου να χάνει τον έλεγχο, και οι δύο ήταν.. για γέλια. Μία φορά λοιπόν στο δημοτικό θέατρο Πειραιά ανεβαίνω τη σκηνή, φτάνω στο πιάνο και με το που κάθομαι κλείνει το καπάκι του πιάνου… Το σηκώνω όπως όπως (καθώς άκουγα τον κόσμο να χασκογελάει) και βάζω το βιβλίο μου. Από τα παρασκήνια βλέπω την δασκάλα μου να μου κάνει τον τροχονόμο και να μην καταλαβαίνω τι θέλει να πει... πάω να αρχίσω το κομμάτι… το βιβλίο ήταν ανάποδα... Ε! καταλαβαίνετε μετά τι έγινε. Την άλλη φορά έδινα εξετάσεις μουσική δωματίου. ¨Ήμουν τόσο αδιάβαστη που έτρεμε μέχρι και το πόδι μου τόσο πολύ ώστε η φούστα που φόραγα κυμάτιζε...

Ενα θα σας πω...σε προφορικές εξετάσεις ειδικού αρμονίας λιποθύμησα...καλό???δεν άξιζε το κόπο όμως και το λέω σε περίπτωση που το διαβάζει κάποιος μαθητής....το άγχος είναι φυσιολογικό...αλλά όλα να είναι με μέτρο...

Εγω φετος παραλιγο να λιποθυμησω στις ιδιες εξετασεις.... στο σολφεζ κυριως γτ φοβομουν τον ατιγματισμο που εχω και με πιανει με τις στατικες εικονες (οπως τα πενταγραμμα στο σολφεζ)....εκει καταλαβα οτι ειχα χλωμιασει Shocked affraid αλλα ενταξη ειμουν σωστος (τελικα Cool )
Gibson
Gibson
4 αστέρια μέλους (στις 50 δημοσιεύσεις γίνεσαι Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ)
4 αστέρια μέλους (στις 50 δημοσιεύσεις γίνεσαι Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ)

Αριθμός μηνυμάτων : 40
Ημερομηνία εγγραφής : 03/01/2011
Ηλικία : 31
Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής; Empty Απ: Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής;

Δημοσίευση από ΑΓΛΑΙΑ Δευ 10 Ιαν 2011, 17:24

Gibson έγραψε:
ΑΓΛΑΙΑ έγραψε:
ANNA έγραψε:Λοιπόν…
Εγώ ήμουν ένα άτομο που χαρακτηριζόμουν ως αναίσθητη.. δεν είχα σχεδόν ποτέ άγχος... Ελάχιστες ήταν οι φορές που είχα άγχος αλλά κατάφερνα να ελέγχω τον εαυτό μου και όλα καλά. Δύο φορές θυμάμαι τον εαυτό μου να χάνει τον έλεγχο, και οι δύο ήταν.. για γέλια. Μία φορά λοιπόν στο δημοτικό θέατρο Πειραιά ανεβαίνω τη σκηνή, φτάνω στο πιάνο και με το που κάθομαι κλείνει το καπάκι του πιάνου… Το σηκώνω όπως όπως (καθώς άκουγα τον κόσμο να χασκογελάει) και βάζω το βιβλίο μου. Από τα παρασκήνια βλέπω την δασκάλα μου να μου κάνει τον τροχονόμο και να μην καταλαβαίνω τι θέλει να πει... πάω να αρχίσω το κομμάτι… το βιβλίο ήταν ανάποδα... Ε! καταλαβαίνετε μετά τι έγινε. Την άλλη φορά έδινα εξετάσεις μουσική δωματίου. ¨Ήμουν τόσο αδιάβαστη που έτρεμε μέχρι και το πόδι μου τόσο πολύ ώστε η φούστα που φόραγα κυμάτιζε...

Ενα θα σας πω...σε προφορικές εξετάσεις ειδικού αρμονίας λιποθύμησα...καλό???δεν άξιζε το κόπο όμως και το λέω σε περίπτωση που το διαβάζει κάποιος μαθητής....το άγχος είναι φυσιολογικό...αλλά όλα να είναι με μέτρο...

Εγω φετος παραλιγο να λιποθυμησω στις ιδιες εξετασεις.... στο σολφεζ κυριως γτ φοβομουν τον ατιγματισμο που εχω και με πιανει με τις στατικες εικονες (οπως τα πενταγραμμα στο σολφεζ)....εκει καταλαβα οτι ειχα χλωμιασει Shocked affraid αλλα ενταξη ειμουν σωστος (τελικα Cool )



Το άγχος στη μουσική ξεπερνιέται με την εμπειρία....να μην υπάρχει υπερβολή,αυτό θεωρώ εγώ κακό....χάνουν πολλά ακόμη και οι άριστοι μαθητές...
ΑΓΛΑΙΑ
ΑΓΛΑΙΑ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 217
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής; Empty kai na xe sumvei mono mia fora kala 8a htane!!!

Δημοσίευση από peribanou Παρ 21 Ιαν 2011, 12:13

LeX έγραψε:Το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί πιστεύω, είναι η εφίδρωση...ειδικά στα χέρια τη στιγμή που πρέπει να "εκτελέσεις"... Very Happy

peribanou
Κανένα αστέρι μέλους ακόμα (στις 10 δημοσιεύσεις παίρνεις 1 αστέρι)
Κανένα αστέρι μέλους ακόμα (στις 10 δημοσιεύσεις παίρνεις 1 αστέρι)

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 31/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής; Empty Απ: Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής;

Δημοσίευση από LeX Παρ 21 Ιαν 2011, 12:15

σου συμβαίνει επανειλημμένως;;; lol!
LeX
LeX
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 413
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής; Empty Απ: Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής;

Δημοσίευση από SXEL Σαβ 22 Ιαν 2011, 23:46

Μ' άρεσε αυτό για τον Hofmann... Δεν ήξερε καν το πρόγραμμα της βραδιάς! Πολύ καλό να μην ξέρεις τί θα παίξεις, να είσαι τόσο ήρεμος!!
Και εμείς δεν ξέρουμε καν τι παίζουμε γιατί έχει "κάψει' ο εγκέφαλος από το άγχος.....
SXEL
SXEL
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 270
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής; Empty Απ: Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής;

Δημοσίευση από Nepenthes Πεμ 24 Φεβ 2011, 12:27

Δεν νομιζω να ξεχασω αυτο που εγινε οταν πηγα να δωσω θεωρεια προφορικα.. Μπηκα μεσα στη αιθουσα και ο κυριος εξεταστης ειδε οτι ημουν τρομοκρατημενη απο το αγχος και φροντισε να μου κανει πλακα, ρωτωντας ενα πολυ απλο πραγματακι για τα διαστηματα με το πιο μπερδεμενο τροπο που θα μπορουσε να το πει... Ημουν τοσο αγχομενη που οχι απλα δεν καταλαβα τι με ρωτησε, αλλα δεν ακουσα καν!
Μπορει οταν βγηκα απο την αιθουσα να εβαλα τα κλαμματα, αλλα τωρα το θυμαμαι και γελαω. Μου εγινε μαθημα ωστε να αγχονομαι περισσοτερο ολη την χρονια και να μελεταω περισσοτερο, παρα την ημερα των εξετασεων να μου βγαινει η ψυχη!!!
Nepenthes
Nepenthes
3 αστέρια μέλους (στις 40 δημοσιεύσεις παίρνεις 4 αστέρια)
3 αστέρια μέλους (στις 40 δημοσιεύσεις παίρνεις 4 αστέρια)

Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ημερομηνία εγγραφής : 16/02/2011
Ηλικία : 35

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής; Empty Απ: Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής;

Δημοσίευση από helios Πεμ 24 Φεβ 2011, 13:20

Πάντα θυμάμαι τον εαυτό μου να έχω άγχος στις εξετάσεις
και συναυλίες παρόλο που ήμουν καλά διαβασμένη.
Τελικά τα κατάφερνα αλλά ποτέ δεν είχα την απόδοση
που ήξερα ότι μπορούσα να έχω σύμφωνα με τη μελέτη μου.
Ενώ δεν υπήρχε λόγος είχα το φόβο μην κάνω λάθος.
Τελικά ύστερα από προσπάθεια ή μάλλον χαλαρώνοντας κατάφερα
στο πτυχίο μου να αποδώσω αρκετά καλά, και ελπίζω να
βελτιωθώ περισσότερο. Το δικό μου όνειρο είναι να βγω
και να παίζω απόλυτα άνετη και να αποδώσω αυτό που
πραγματικά μπορώ. Θαυμάζω τους ανθρώπους
που είναι ελεύθεροι και άνετοι στη σκηνή και εκφράζουν
100% τον εαυτό τους.

Ένα θετικό οφείλω να ομολογήσω με το τρακ είναι ότι
έχω επί σκηνής εξαιρετικό βιμπράτο. Very Happy

helios
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 198
Ημερομηνία εγγραφής : 17/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής; Empty Απ: Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής;

Δημοσίευση από ANNA Παρ 25 Φεβ 2011, 14:05

helios έγραψε:

Ένα θετικό οφείλω να ομολογήσω με το τρακ είναι ότι
έχω επί σκηνής εξαιρετικό βιμπράτο. Very Happy
ΧΑΧΑΧΑΧΑ..ΚΑΛΟΟΟΟ
ANNA
ANNA
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 247
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής; Empty Απ: Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής;

Δημοσίευση από Μουσικό Αστέρι Τρι 15 Μαρ 2011, 07:35

Πάντα υπάρχει άγχος στις εξετάσεις το θέμα είναι το αντιστρέφουμε σε δημιουργία. Η πρώτη κακή μου εμπειρία που μου το δημιούργησαν το άγχος, (δεν το είχα) ήταν όταν ήμουν μαθήτρια στην ανωτέρα και έπρεπε να δώσω προκριματικές πτυχίου. Είχα στηθεί απο τις 9:00 το πρωί έξω απο το ωδείο για να έρθει η σειρά μου να μπω μέσα και να δώσω. Κάπου στις 10:00 με φωνάζουν απο το γραφείο για να με ενημερώσουν ότι μου τηλεφώνησε η μητέρα μου και πήγαιναν τον παπού μου στο νοσοκομείο. Εκεί πλέον η αγωνία του να σηκωθώ να φύγω να πάω στο νοσοκομείο για να δω τι συμβαίνει, ήταν μεγαλύτερη απο την αγωνία για να δώσω πιάνο. Ένώ ήξεραν λοιπόν τον λόγο κανένας δεν έκανε τον κόπο να με βάλει λίγο νωρίτερα. Τελικά έδωσα 7:30 το απόγευμα, φυσικά με τα νεύρα τσατάλια. Μόνο που δεν έσπασα το πιάνο απο τα forte στο πρώτο κομμάτι. Μετά ηρέμισα και ευτυχώς έπαιξα καλά.
Η δεύτερη εμπειρία μου ήταν όταν έδωσα το πτυχίο μου. Φυσικά εξασκημένη στην απόλυτη "νιρβάνα" δεν καταλάβαινα τίποτε άλλο εκτός απο την μουσική μου. Είχα μπει ολοκληρωτικά "μέσα" της. Αρχές Ιουλίου νομίζω οπότε τα παράθυρα ανοιχτά. και εκεί που αρχίζω να παίζω το 2ο μέρος της σονάτας Μπετόβεν "Καταιγίδα" που είναι εντελώς εγκεφαλικό και με ιδιαίτερους χρωματισμούς, ακριβώς απέξω απο το παράθυρο που ήταν δίπλα μου .............. αρχίζει να σκάβει ένα κομπρεσέρ που έσπαγε το πεζοδρόμιο. Φανταστείτε σκηνικό. Οι επιλογές ήταν δύο. Ή έσπαγα το πιάνο ή σταμάταγα και έσπαγα το κεφάλι του κομπρεσερά. Δεν μπορούσα να κάνω την συγκεκριμένη στιγμή δυστιχώς τίποτα γιατί η σονάτα είχε αρχίσει και δεν μπορούσα να σταματήσω. Ευτυχώς η διευθύντρια του τότε ωδείου πετάχτηκε και έκλεισε το παράθυρο. Όχι ότι προσφερε και πολλά πράγματα αλλά τουλάχιστον μου έδωσε την ευκαιρία να συγκεντρωθώ ακόμα περισσότερο ώστε να μην ακούω ούτε αυτό. Έυχομαι να μην έρθει κανείς άλλος σε αυτή τη θέση.
Μουσικό Αστέρι
Μουσικό Αστέρι
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 75
Ημερομηνία εγγραφής : 14/03/2011
Ηλικία : 55
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής; Empty Απ: Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής;

Δημοσίευση από Aria Τρι 15 Μαρ 2011, 13:41

Μουσικό Αστέρι έγραψε:Πάντα υπάρχει άγχος στις εξετάσεις το θέμα είναι το αντιστρέφουμε σε δημιουργία. Η πρώτη κακή μου εμπειρία που μου το δημιούργησαν το άγχος, (δεν το είχα) ήταν όταν ήμουν μαθήτρια στην ανωτέρα και έπρεπε να δώσω προκριματικές πτυχίου. Είχα στηθεί απο τις 9:00 το πρωί έξω απο το ωδείο για να έρθει η σειρά μου να μπω μέσα και να δώσω. Κάπου στις 10:00 με φωνάζουν απο το γραφείο για να με ενημερώσουν ότι μου τηλεφώνησε η μητέρα μου και πήγαιναν τον παπού μου στο νοσοκομείο. Εκεί πλέον η αγωνία του να σηκωθώ να φύγω να πάω στο νοσοκομείο για να δω τι συμβαίνει, ήταν μεγαλύτερη απο την αγωνία για να δώσω πιάνο. Ένώ ήξεραν λοιπόν τον λόγο κανένας δεν έκανε τον κόπο να με βάλει λίγο νωρίτερα. Τελικά έδωσα 7:30 το απόγευμα, φυσικά με τα νεύρα τσατάλια. Μόνο που δεν έσπασα το πιάνο απο τα forte στο πρώτο κομμάτι. Μετά ηρέμισα και ευτυχώς έπαιξα καλά.
Η δεύτερη εμπειρία μου ήταν όταν έδωσα το πτυχίο μου. Φυσικά εξασκημένη στην απόλυτη "νιρβάνα" δεν καταλάβαινα τίποτε άλλο εκτός απο την μουσική μου. Είχα μπει ολοκληρωτικά "μέσα" της. Αρχές Ιουλίου νομίζω οπότε τα παράθυρα ανοιχτά. και εκεί που αρχίζω να παίζω το 2ο μέρος της σονάτας Μπετόβεν "Καταιγίδα" που είναι εντελώς εγκεφαλικό και με ιδιαίτερους χρωματισμούς, ακριβώς απέξω απο το παράθυρο που ήταν δίπλα μου .............. αρχίζει να σκάβει ένα κομπρεσέρ που έσπαγε το πεζοδρόμιο. Φανταστείτε σκηνικό. Οι επιλογές ήταν δύο. Ή έσπαγα το πιάνο ή σταμάταγα και έσπαγα το κεφάλι του κομπρεσερά. Δεν μπορούσα να κάνω την συγκεκριμένη στιγμή δυστιχώς τίποτα γιατί η σονάτα είχε αρχίσει και δεν μπορούσα να σταματήσω. Ευτυχώς η διευθύντρια του τότε ωδείου πετάχτηκε και έκλεισε το παράθυρο. Όχι ότι προσφερε και πολλά πράγματα αλλά τουλάχιστον μου έδωσε την ευκαιρία να συγκεντρωθώ ακόμα περισσότερο ώστε να μην ακούω ούτε αυτό. Έυχομαι να μην έρθει κανείς άλλος σε αυτή τη θέση.
Ανάλογη εμπειρία είχα όχι σε εξετάσεις,αλλά σε συναυλία.'Επαιζα το κομματάκι μου ωραία και καλά,νομίζω ήταν Grieg και ξαφνικά ακούω έξω από το παράθυρο,την μελωδία του σκουπιδιάρικου.Σε μένα,δυστυχώς,δεν έκλεισε κανείς το παράθυρο. Neutral

Aria
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 173
Ημερομηνία εγγραφής : 03/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής; Empty Απ: Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής;

Δημοσίευση από vlahaoua Παρ 18 Μαρ 2011, 22:02

Άγχος..πολύ άγχος!!Πάντα, μέχρι και σήμερα έχω άγχος σε κάθε είδους εξετάσεις και φυσικά και στις μουσικές. Νομίζω πως σε ότι αφορά τη μουσική το άγχος είναι ίσως λίγο παραπάνω κι αυτό γιατί όταν μιλάμε για εκτέλεση η έκθεση είναι αυτό που αγχώνει πιο πολύ σε σχέση με το αποτέλεσμα πάντα.. Νομίζω πως όσο διαβασμένη και να είμαι, μέχρι σήμερα έτσι συμβαίνει, το άγχος υπάρχει και δυστυχώς όχι μέχρι το σημείο που είναι δημιουργικό αλλά το " καταστροφικό ". Θα το λύσω που θα πάει!!

vlahaoua
1 αστέρι μέλους (στις 20 δημοσιεύσεις παίρνεις 2 αστέρια)
1 αστέρι μέλους (στις 20 δημοσιεύσεις παίρνεις 2 αστέρια)

Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2011
Ηλικία : 40
Τόπος : Κοζάνη

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής; Empty Απ: Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής;

Δημοσίευση από Barock Παρ 18 Μαρ 2011, 22:09

Δοκίμασε να το καταπολεμήσεις με ένα σφηνάκι ουίσκι ή βότκα ή τεκίλα πέντε - δέκα λεπτά πριν τις εξετάσεις. Βοηθάει πολύ Wink
Barock
Barock
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 18/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής; Empty Απ: Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής;

Δημοσίευση από SXEL Παρ 18 Μαρ 2011, 22:44

Barock έγραψε:Δοκίμασε να το καταπολεμήσεις με ένα σφηνάκι ουίσκι ή βότκα ή τεκίλα πέντε - δέκα λεπτά πριν τις εξετάσεις. Βοηθάει πολύ Wink

Πριν από μερικά χρόνια δούλευα σε ένα ωδείο στη Μήλο (πηγαινορχόμουνα τα Σαββατοκύριακα για τα μαθήματα).
Το καλοκαίρι λοιπόν αποφάσισαν να κάνουν μια μαθητική συναυλία και θέλανε οι περισσότεροι μαθητές μου να πάρουν μέρος. Σε δύο κομμάτια μάλιστα θα συνόδευα και εγώ. Κατάλαβες......
Είχανε αυτοί το άγχος τους, είχα και εγώ το δικό μου για αυτούς...Έπρεπε όμως να είμαι ψύχραιμη, χαλαρή, μες στη χαρά και την αισιοδοξία...
Και τότε λοιπόν μοιράζανε στα παρασκήνια κάτι ωραία, δροσερά Breezerάκια (νησί βλέπεις, χ α λ α ρ ά πράγματα)...
Ε αυτό ήτανε! Ηρεμία λες και έπεσε ο γενικός...
SXEL
SXEL
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 270
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής; Empty Απ: Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής;

Δημοσίευση από Καλλιόπη Σαβ 19 Μαρ 2011, 00:22

Εμένα πάντως , μία καθηγήτριά μου , ήταν υπέρ της βοτανολογίας . Μου είχε συστήσει τη Βαλεριάνα . Την αγόρασα , αλλά δεν τη χρησιμοποίησα ποτέ . Πάλεψα πολύ με το άγχος μου και σε μεγάλο βαθμό τα κατάφερα . Sleep
Καλλιόπη
Καλλιόπη
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 91
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής; Empty Απ: Εσείς πόσο άγχος έχετε (ή είχατε) όταν δίνετε εξετάσεις μουσικής;

Δημοσίευση από SXEL Κυρ 20 Μαρ 2011, 19:00

Η βαλεριάνα κάνει καλό στα νεύρα γενικότερα...
Τη συστήνουνε για να ηρεμείς σε περιόδους που είσαι στην τσίτα.
Δεν έχω δοκιμάσει ούτε εγώ, αλλά γενικά λένε ότι είναι πολύ καλή..
SXEL
SXEL
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 270
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης