Καλώς ήρθατε στο music training forum!

Υπενθυμίζουμε στα μέλη μας (νέα και παλιά) ότι δεν επιτρέπονται οι αντιγραφές και επικολλήσεις κειμένων από άλλες ιστοσελίδες. Τα κείμενα πρέπει να είναι πρωτότυπα (δηλαδή δικά σας) και να μην τα έχετε αναρτήσει ήδη στο Ιντερνετ (σε άλλη ή άλλες ιστοσελίδες, blog, forum κλπ)


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Καλώς ήρθατε στο music training forum!

Υπενθυμίζουμε στα μέλη μας (νέα και παλιά) ότι δεν επιτρέπονται οι αντιγραφές και επικολλήσεις κειμένων από άλλες ιστοσελίδες. Τα κείμενα πρέπει να είναι πρωτότυπα (δηλαδή δικά σας) και να μην τα έχετε αναρτήσει ήδη στο Ιντερνετ (σε άλλη ή άλλες ιστοσελίδες, blog, forum κλπ)
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία

+16
li
helios
φως
Nepenthes
marina
Trellopaitho
bora bora
ANNA
LeX
mia kapoia
Gibson
Aria
steliospapakosmidis
George AVR
nibe06
SXEL
20 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία

Δημοσίευση από marina Τρι 01 Μαρ 2011, 14:37

Εχέτε δίκιο παιδιά. Συμφωνώ απόλυτα.

Εν τω μεταξύ, το που θα μπει το "χαλί", που θα δυναμώσει η ένταση κ.λπ. παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.

Θυμήθηκα κι άλλες: Braveheart, Ο τελευταίος των Μοϊκανών, Η μελωδία της ευτυχίας

marina
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 77
Ημερομηνία εγγραφής : 17/02/2011
Ηλικία : 38

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία

Δημοσίευση από nibe06 Τετ 02 Μαρ 2011, 16:41

marina έγραψε:...Ρόκυ, Άρωμα γυναίκας και φυσικά ΟΛΟΣ ο παλιός ελληνικός κινηματογράφος!!!

Rocky!Μουσικάρα από τον Bill Conti ο οποίος είναι και ο συνθέτης του soundtrack του σήριαλ "Δυναστεία".Φοβερός!!!
nibe06
nibe06
3 αστέρια μέλους (στις 40 δημοσιεύσεις παίρνεις 4 αστέρια)
3 αστέρια μέλους (στις 40 δημοσιεύσεις παίρνεις 4 αστέρια)

Αριθμός μηνυμάτων : 35
Ημερομηνία εγγραφής : 03/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία

Δημοσίευση από φως Τετ 02 Μαρ 2011, 20:12

ολες οι καλλιτεχνικες εκφρασεις, τεχνες επικοινωνουν επισημα η ανεπισημα. ειναι στο χερι του σκηνοθετη ποση βαρυτητα θα δωσει στο σαουντρακ. να, ακουγοντας τωρα μαντρουγκαντα το μυαλο μου παει λιγο στη "δεκατη εντολη", "κοκκινο κυκλο" κλπ

φως
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 54
Ημερομηνία εγγραφής : 15/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία

Δημοσίευση από helios Πεμ 24 Μαρ 2011, 14:05

Εμένα μου άρεσε το πρωτότυπο βαλς που χορεύει ο Nicholson με την Basinger στη ταινία batman του 1989 και γενικά βρίσκω τη μουσική
υπόκρουση πολύ καλή. O Danny Elfman έκανε καλή δουλειά. Επίσης
δεν με άφησε αδιάφορη και η μουσική του Prince σε αυτή την ταινία.
Τέλος να πω ότι ο Nicholson δίνει ρεσιτάλ ερμηνείας ως Joker παρόλο
που η ταινία δεν θεωρείται από τις ποιοτικές, αλλά ποιος το καθορίζει αυτό?

helios
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 198
Ημερομηνία εγγραφής : 17/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία

Δημοσίευση από li Πεμ 24 Μαρ 2011, 16:49

φως έγραψε:ολες οι καλλιτεχνικες εκφρασεις, τεχνες επικοινωνουν επισημα η ανεπισημα. ειναι στο χερι του σκηνοθετη ποση βαρυτητα θα δωσει στο σαουντρακ. να, ακουγοντας τωρα μαντρουγκαντα το μυαλο μου παει λιγο στη "δεκατη εντολη", "κοκκινο κυκλο" κλπ


Ήταν πρωτοποριακή ιδέα και σίγουρα πολύ ατμοσφαιρική.Ψηφίζω Ναι... cheers
li
li
3 αστέρια μέλους (στις 40 δημοσιεύσεις παίρνεις 4 αστέρια)
3 αστέρια μέλους (στις 40 δημοσιεύσεις παίρνεις 4 αστέρια)

Αριθμός μηνυμάτων : 32
Ημερομηνία εγγραφής : 22/03/2011
Ηλικία : 35
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία

Δημοσίευση από Καλλιόπη Πεμ 24 Μαρ 2011, 23:20

Απόλυτα δεμένες με τη μουσική ,υπήρξαν οι ταινίες του Χίτσκοκ . Αρκεί να θυμηθούμε τις ταινίες Psycho και Vertigo (από τις πιο γνωστές ) . Ο συνθέτης , χρησιμοποιώντας ενίοτε και ήχους τεχνητούς , δημιουργεί μια αίσθηση ιδιαίτερης αγωνίας που ταιριάζει απόλυτα με την εικόνα . Σε ένα αφιέρωμα για τη δουλειά του Χίτσκοκ , έμαθα πόσο μεγάλη σημασία έδινε στα ηχητικά - μουσικά μέρη που θα συνόδευαν συγκεκριμένες σκηνές , συχνά παρεμβαίνοντας με δικές του αλλαγές .
Καλλιόπη
Καλλιόπη
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 91
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία

Δημοσίευση από Trellopaitho Παρ 20 Μάης 2011, 11:16

"Twilight".....
Το είδα πάλι χθές την πρώτη ταινία (για 10η φορά...) για πρώτη φορά στην τηλεόραση..
Trellopaitho
Trellopaitho
3 αστέρια μέλους (στις 40 δημοσιεύσεις παίρνεις 4 αστέρια)
3 αστέρια μέλους (στις 40 δημοσιεύσεις παίρνεις 4 αστέρια)

Αριθμός μηνυμάτων : 37
Ημερομηνία εγγραφής : 20/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία

Δημοσίευση από Conf.user Παρ 20 Μάης 2011, 12:04

Το ωραιότερο soundtrack είναι της ταινείας "Ο θρύλος του 1900".Η ιστορία ενός πιανίστα που δεν πάτησε ποτέ το πόδι του στην στεριά και έγινε γνωστός εξαιτίας του ότι έπαιζε τόσο καλά...

https://www.youtube.com/watch?v=7Sv4r8PPTPQ

Conf.user
Κανένα αστέρι μέλους ακόμα (στις 10 δημοσιεύσεις παίρνεις 1 αστέρι)
Κανένα αστέρι μέλους ακόμα (στις 10 δημοσιεύσεις παίρνεις 1 αστέρι)

Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία

Δημοσίευση από helios Πεμ 27 Οκτ 2011, 11:41

Είδα πρόσφατα την ταινία του Αλμοδοβάρ "το δέρμα που κατοικώ".
Πολύ καλή ταινία, πρωτότυπη και με αναπάντεχη εξέλιξη.
Όμως μου άρεσε πολύ και η μουσική του Αλμπέρτο Ιγκλέσιας
με κυρίαρχο το βιολί. Φανταστική έμπνευση.
https://www.youtube.com/watch?v=x4Dutkyb_Xk&feature=player_detailpage

helios
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 198
Ημερομηνία εγγραφής : 17/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία

Δημοσίευση από ΑΓΛΑΙΑ Πεμ 27 Οκτ 2011, 16:35

Ενα υπέροχο τραγούδι είναι το AMELIE....
και σε ποιον δεν αρέσει....

φυσικά παίζει ρόλο ένα πολύ καλό τραγούδι σε μια ταινία...
αλλωστε πάντα θυμόμαστε και τη μουσική σε κάθε ταινία που παρακολουθούμε...
ΑΓΛΑΙΑ
ΑΓΛΑΙΑ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 217
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία

Δημοσίευση από boulema Τετ 21 Μαρ 2012, 19:25

Μιας και μιλάμε για μουσική και κινηματογράφο, κουίζ:σε ποια ξένη ταινία ακούστηκε από ραδιόφωνο το "ιστορία μου,αμαρτία μου".Όποιος το ξέρει ας πει και ποιο άλλο ελληνικό τραγούδι ακούστηκε στην ίδια ταινία!!Από soundtrack μου αρέσει του Κόναν του βάρβαρου.Είναι βασισμένο σε πνευστά και είναι αρκετά επιβλητική μουσική

boulema
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 67
Ημερομηνία εγγραφής : 15/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία

Δημοσίευση από boulema Τετ 21 Μαρ 2012, 19:37

Πάντως επειδή έχω μία γνωστή που της ζητήθηκε να γράψει μουσική για θέατρο,μου είπε πως είναι αρκετά δύσκολο γιατί πρέπει να μπεις στο πνεύμα του έργου και να ταυτιστείς με την σκηνή,την οποία θέλεις να ντύσεις με κάποια μελωδία ή με κάποιο μουσικό εφέ.'Αρα φαντάζομαι πως ο κινηματογράφος,επειδή χρειάζεται περισσότερη μουσική επένδυση,θα είναι σούπερ δύσκολη υπόθεση!!

boulema
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 67
Ημερομηνία εγγραφής : 15/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία

Δημοσίευση από SXEL Τετ 21 Μαρ 2012, 20:25

[quote="boulema"]Μιας και μιλάμε για μουσική και κινηματογράφο, κουίζ:σε ποια ξένη ταινία ακούστηκε από ραδιόφωνο το "ιστορία μου,αμαρτία μου".


Πρόδωσέ μας την απάντηση γιατί είμαι περίεργη...Δεν το έχω ξανακούσει αυτό.
SXEL
SXEL
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 270
Ημερομηνία εγγραφής : 30/12/2010
Ηλικία : 46
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία

Δημοσίευση από LeX Πεμ 22 Μαρ 2012, 15:11

Ρε...στον Εξορκιστή λες; που ακούστηκε κατά λάθος;
LeX
LeX
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 413
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία

Δημοσίευση από boulema Πεμ 22 Μαρ 2012, 17:38

Πες μου ότι το έψαξες....ξενέρωσα....πώς το βρήκες ρε θηρίο.Αφού είπα πως ακούστηκε από ένα ραδιόφωνο(της μαμάς του Ντίμη!!).Και το άλλο τραγούδι που ακούστηκε??

boulema
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 67
Ημερομηνία εγγραφής : 15/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία

Δημοσίευση από LeX Πεμ 22 Μαρ 2012, 17:55

Το παραμυθάκι μου του Λοίζου...
Εμ τι μας πέρασες Μπουλεμά; Κάτι ξέρουμε κι εμείς από τρίχορδα!
LeX
LeX
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 413
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία

Δημοσίευση από boulema Πεμ 22 Μαρ 2012, 19:47

Αν το ήξερες χωρίς να το ψάξεις,μπράβο σου!!!Αν δεν το ήξερες και το έψαξες πάλι μπράβο σου γιατί ενδιαφέρθηκες!!Θα σκεφτώ τι κερδίζεις!!!!

boulema
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 67
Ημερομηνία εγγραφής : 15/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία

Δημοσίευση από LeX Παρ 23 Μαρ 2012, 15:12

Η ταινία είναι του 1973... Όταν την είδα εγώ ήμουν 9-10..πριν 10 χρόνια δηλαδή...(ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΣΧΟΛΙΑ). Οπότε και να ακούστηκε η Ρίτα τότε, σιγά μην το ήξερα. Βέβαια θα έπρεπε να με "ξενίσει" η ελληνική μουσική, ξαφνικά, σε χολιγουντιανή ταινία, εκτός αν έβλεπα τον Ζορμπά. Οπότε, όπως καταλαβαίνεις, το έψαξα ναι..και το βρήκα πιο εύκολα απ'ό,τι περίμενα. Το youtube βουίζει με δαύτο. Καλό trivia πάντως, κάνε μας κι άλλα τέτοια ..(Υπόσχομαι να μην ξανακλέψω)!
LeX
LeX
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 413
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010
Ηλικία : 39
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και κινηματογράφος: Συγκοινωνούντα δοχεία

Δημοσίευση από mia kapoia Παρ 23 Μαρ 2012, 15:19

Πάντως τρομερή ταινία, και φυσικά στο ράδιο δεν έπαιζε το Zorba the Greek, σήμα κατατεθέν της τουριστικής Ελλάδας, αλλά Ρίτα (αθάνατη) και Λοϊζος! Εγώ την ταινία την είδα όταν ήμουν 12 χρονών και είχα να κοιμηθώ ένα μήνα (μου είχαν πει πιο πρίν ότι βασίζεται σε αληθινά γεγονότα). Έκτοτε έχω δεί εκατοντάδες τέτοιες ταινίες, αλλά αυτή παραμένει εξαιρετική!
mia kapoia
mia kapoia
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ
Επίτιμο Μέλος του Φόρουμ

Αριθμός μηνυμάτων : 309
Ημερομηνία εγγραφής : 29/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης